|
|
2 minut czytania

Paragon a koszty i odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, dokumentem który jest podstawą ujmowania wydatku w kosztach i odliczania VAT jest faktura zakupu, rachunek albo umowa. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy wystarczy paragon. Sprawdź szczegóły!

faktura do paragonu z NIP
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Zgodnie z przepisami, dokumentem który jest podstawą ujmowania wydatku w kosztach i odliczania VAT jest faktura zakupu, rachunek albo umowa. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy wystarczy paragon. Warto natomiast wiedzieć, że wymogi dla paragonu są różne jeśli chodzi o zaliczenie wydatku do kosztów oraz odliczenie VAT.

Koszt na podstawie paragonu

O tym, które wydatki można zaksięgować na podstawie paragonu, mówi par. 14 ust. 4 i 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim, paragon wystarczy do zaksięgowania:

  • Zakupu w jednostkach handlu detalicznego:
    • Materiałów,
    • Środków czystości i BHP,
    • Materiałów biurowych,
  • Wydatków poniesionych za granicą na zakup paliwa i olejów.

Warunkiem zaksięgowania takich wydatków jest dopisanie na odwrocie paragonu danych podatnika – nazwiska, nazwy zakładu, adresu, a także rodzaju nabytego towaru.

Paragony a odliczenie VAT

Najpopularniejszym paragonem, od którego dokonamy odliczenia VAT, może być paragon za przejazd autostradą. Nie dotyczy to wszystkich biletów – zdarzają się takie, które nie mają wykazanej kwoty VAT. Jeśli jednak na bilecie za autostradę mamy wyszczególnioną wartość podatku, a przejazd był dokonany w celach służbowych, zasadniczo podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

W takim przypadku dokument będzie uprawniał do odliczenia VAT, nawet jeśli nie będzie zawierał:

  • Imienia i nazwiska, nazwy i adresu nabywcy,
  • Miary i ilości nabytego towaru lub zakresu wykonanej usługi,
  • Ceny jednostkowej netto,
  • Wartości sprzedaży netto,
  • Stawki podatku,
  • Sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki i sprzedaż zwolnioną z podatku,
  • Kwot podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Zasadniczo do odliczenia VAT może zatem uprawniać także paragon na niewielką kwotę. Istotny jest tu jednak jeden szczegół – powyższe wyłączenia nie zawierają informacji o NIP nabywcy, co oznacza, że numer identyfikacji podatnika jest niezbędny na paragonie uprawniającym do odliczenia. Obecnie część kas fiskalnych posiada opcję dodawania NIP, docelowo – zgodnie z planowanymi zmianami dotyczącymi m.in. faktur do paragonu – powinny posiadać je wszystkie urządzenia. Na chwilę obecną może się jednak zdarzyć, że odliczenia VAT od paragonu nie będzie możliwe właśnie z powodu braku NIP nabywcy – wtedy jedynym wyjściem będzie wystąpienie o wystawienie faktury do paragonu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003