Zastanawiasz się, czy masz do czynienia z importem usług? Przeczytaj publikację, która pomoże ci zrozumieć to zagadnienie.
Przedsiębiorcy bardzo często nabywają usługi nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. W takim przypadku muszą pamiętać, że takie transakcje rozliczane są na innych zasadach, niż transakcje krajowe. W dzisiejszym artykule odpowiemy na wiele pytań związanych z importem usług.
Przez import usług należy rozumieć nabywanie usługi, poza granicami Polski, przy łącznym spełnieniu poniższych warunków:
W przypadku świadczenia usługi na rzecz podatnika (art. 28b ustawy o VAT) miejscem świadczenia jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli więc usługa jest nabywana przez polskiego przedsiębiorcę, to wówczas powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT w Polsce.
W przypadku usług obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT:
Stawka podatku VAT powinna być taka sama, jak dla opodatkowania usług w transakcjach krajowych, najczęściej jest to stawka 23%.
Podstawę opodatkowania w VAT przy imporcie usług stanowi wszystko, co jest zapłatą za wykonaną usługę. Sposób rozliczenia będzie zależał od statusu przedsiębiorcy:
Rozliczenia importu usług dokonuje się najczęściej na podstawie otrzymanej faktury od kontrahenta. Obecnie nie ma już obowiązku wystawiania faktury wewnętrznej, która dokumentuje nabycie usługi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma faktury, to i tak powinien rozliczyć taką transakcję w ewidencjach VAT, w dacie powstania obowiązku podatkowego. Można to zrobić na podstawie dowodu wewnętrznego, który u czynnego podatnika VAT, powinien zostać oznaczony jako “WEW”. Pamiętajmy, że ta zasada powinna być stosowana tylko w sytuacjach, gdy nie posiadamy faktury o usługodawcy.
Import usług jest wykazywany w JPK_V7 po stronie podatku należnego:
Po stronie podatku VAT naliczonego:
W przypadku przedsiębiorcy, który nie jest czynnym podatnikiem VAT import usług jest wykazywany w deklaracjach:
Import usług stanowi dla przedsiębiorcy koszt podatkowy. Za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W podatku dochodowym jeżeli przedsiębiorca nie posiada faktury potwierdzającej import usług, nie może ująć wydatku w kosztach. Najczęściej faktura jest wystawiona w walucie obcej, powstaje więc obowiązek dokonania przeliczenia na walutę polską. Do przeliczenia przyjmuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Koszt ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie usług?