Fiskus zdecydował się na likwidację podwójnych zaliczek płaconych w grudniu za listopad lub IV kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów opłacają zaliczki na podatek dochodowy na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów w wybranym trybie rozliczania: miesięcznym lub kwartalnym.
Zaliczki w wybranym trybie obliczało się i wpłacało na konto US do 20 kolejnego miesiąca lub kwartału. Wyjątkiem były zaliczki za ostatni okres rozliczeniowy.
Podatek za grudzień wpłacało się w takiej samej wysokości jak za listopad do 20 grudnia danego roku, czyli w grudniu wpłacało się podwójną zaliczkę za listopad.
Natomiast w trybie kwartalnym podatek za IV kwartał wpłacało się do 20 grudnia danego roku w wysokości identycznej jak za III kwartał.
Rzeczywisty podatek za ostatni okres rozliczeniowy był wyliczany dopiero w deklaracji rocznej.
W tym roku weszły zmiany w terminie oraz wysokości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy za ostatni okres rozliczeniowy.
Art. 44 ustęp 6 updof mówi, iż zaliczki miesięczne od dochodów wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Zaliczki są wyliczane od rzeczywistego dochodu w ostatnim okresie rozliczeniowym.
Uwaga!
Jeżeli przedsiębiorca do 20 stycznia złoży zeznanie roczne i rozliczy podatek z niego wynikający z uwzględnieniu m.in. ulg podatkowych oraz pozostałych przychodów, wówczas nie wpłaca już zaliczki na podatek za ostatni miesiąc lub kwartał.
Monika Kobylak
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!