Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem.
Urlop w okresie wypowiedzenia
Jeśli pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia, to pracodawca w tym okresie wypowiedzenia może wysłać pracownika na urlop, a w przypadku braku takiej możliwości pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop. Pracownik w okresie wypowiedzenia może wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego, ale pracodawca nie ma obowiązku udzielenia takiego urlopu. Pracodawca natomiast może wysłać pracownika na taki urlop mimo woli pracownika jeśli jest możliwość, aby pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop. Należy pamiętać o istotnej kwestii, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie przechodzi do nowego pracodawcy. Oznacza to, że taki urlop musi być wykorzystany za okres, za jaki przysługuje u tego byłego pracodawcy, w przeciwnym razie za okres niewykorzystanego urlopu musi zostać wypłacony ekwiwalent za urlop.
Przykład:
Pracownik ma do wykorzystania 10 dni urlopu wypoczynkowego, a okres wypowiedzenia, jaki obowiązuje tego pracownika to 2 tygodnie. W takim przypadku pracownik może pójść na urlop wypoczynkowy i wykorzysta cały przysługujący mu urlop.
Art. 1671 kodeksu pracy na temat urlopu w okresie wypowiedzenia
“W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.”
Decyzja o udzieleniu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy zależy od pracodawcy. W okresie wypowiedzenia pracownik może wykorzystać urlop bieżący jak i zaległy. W przypadku, gdy okres wypowiedzenia będzie zbyt krótki na wykorzystanie urlopu, wówczas pracownik nie wykorzysta urlopu to pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu. Gdy pracownik wykorzysta część urlopu wypoczynkowego, to za niewykorzystany urlop pracodawca również ma obowiązek wypłacić ekwiwalent.
Przykład:
Pracownikowi przysługuje 15 dni urlopu, z czego okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W takiej sytuacji pracownik może wykorzystać 10 dni urlopu, a za 5 dni przysługuje mu ekwiwalent za urlop. Wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić w ostatnim dniu zatrudnienia.
Skorzystanie z urlopu w okresie wypowiedzenia oznacza, że pracownik w tym czasie nie musi świadczyć pracy.