Od stycznia 2010 dwie nowe grupy firm obejmie obowiązek zarejestrowania się i jako podatnik VAT-UE i w konsekwencji posługiwania się prefiksem PL przed numerem NIP w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czyli nawet przy nabywaniu drobnych usług typu Skype, Adwords (Google) trzeba będzie zarejestrować się jako podatnik podatku VAT UE – z uwagi na nabywanie usług od podmiotów nie mających siedziby w Polsce…?
Trochę to uciążliwe.
Niestety, obowiązek rejestracji nie zawiera żadnych limitów i podlegają mu wszyscy podatnicy dokonujący czynności importu usług. W przypadku tej transakcji obowiązek sprowadza się do złożenia w US aktualizacji deklaracji VAT-R i posługiwania się przy transakcjach prefiksem. Dla sprzedawcy prefiks jest informacją, że kupujący jest podatnikiem VAT w swoim kraju i tam zostanie opodatkowana transakcja. Tak więc nie nalicza on podatku VAT jaki by musiał naliczyć sprzedając usługę ostatecznemu konsumentowi.
Czy w przypadku nabywania, importu usług np. Adwords będzie trzeba składać jakieś dodatkowe informacje podsumowujące poza VAT7?
Czy gdy się zarejestrowało jako podatnik VAT-UE 2 lata temu to nadal ta rejestracja jako płatnika VAT-UE jest aktualna?
Bo gdzieś czytałem że jak się przez dłuższy okres nie sprzedaje/nabywa usług na rzecz firm zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT na terenie UE, to przestaje się być płatnikiem VAT-UE.
Czy to prawda?
W przypadku importu usług nie składa się informacji podsumowującej.
Jeżeli podmiot nie złożył przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej (czyli VAT-7 lub VAT-7K), to naczelnik US wykreśla go z rejestru jako podatnika VAT UE (nie skutkuje to równoczesnym wyrejestrowaniem z ewidencji podatników VAT).
Jeśli ktoś nie jest vatowcem to przy zakupie usług Google musi złożyć VAT-R. Czy w tym momencie musi płacić 160zł opłaty? W dalszym ciągu nie jestem czynnym vatowcem ale będzie nadany PL przy NIP-ie.