Jak postąpić w sytuacji, gdy zorientujemy się, że sprzedawca popełnił błąd i na fakturze wpisał błędnego nabywcę? Kiedy poprawnym rozwiązaniem jest wystawienie noty korygującej, a kiedy należy zgłosić się do kontrahenta i niezbędna będzie faktura korygująca?
- 1. Faktura na inną firmę – co robić?
- 2. Błędny nabywca na fakturze – jakie interpretacje i wyroki?
- 3. Błędny nabywca na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Błedy związane z nabywcą – omówione zagadnienia:
Faktura na inną firmę – co robić?
Przepisy prawa podatkowego nie wskazują jednoznacznie, jak należy postąpić w przypadku otrzymania faktury wystawionej na błędnego nabywcę. W związku z powyższym, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do sprzedawcy z prośbą o sporządzenie faktury korygującej (więcej informacji).
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaBłędny nabywca na fakturze – jakie interpretacje i wyroki?
Okazuje się, że również organy podatkowe oraz sądy różnią się w opiniach, jak należy postąpić w sytuacji wystawienia faktury na błędnego nabywcy. Można znaleźć wyroki, które zezwalają na poprawienie takiego błędu za pomocą noty korygującej (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 maja 2013 r. o sygn. akt I SA/Po 221/13).
Zgodnie z ustawą o VAT za pomocą noty korygującej można poprawić m.in.:
- datę wystawienia faktury,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy,
- NIP sprzedawcy i nabywcy,
- nazwa towaru lub usługi,
- sposób zapłaty.
Organy podatkowe w swoich interpretacjach oraz sądy w niektórych wyrokach wskazują natomiast, że w takim wypadku poprawnym rozwiązaniem jest wystawienie przez nabywcę faktury korygującej. Jako argument podają fakt, iż za pomocą noty możliwe jest korygowanie pomyłek odnoszących się wyłącznie do konkretnego kontrahenta, wskazanego już na dokumencie sprzedażowym, a nie całkowita zmiana podmiotu transakcji (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 lutego 2016 r. o sygn. akt I SA/Po 1270/15).
Program do faktur – Darmowe kontoBłędny nabywca na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Wystawienie faktury korygującej w przypadku błędnego nabywcy pozwoli przedsiębiorcy na bezproblemowe odliczenie VAT naliczonego. Zmiana podmiotu notą korygującą, bez interpretacji indywidualnej potwierdzającej poprawność takiego postępowania, może bowiem wywołać wątpliwości organów podatkowych w zakresie prawa od odliczenia VAT od takiej faktury.