|
|
2 minut czytania

Wniosek o interpretację do ZUS

ZUS wydaje interpretacje indywidualne wyłącznie w określonym zakresie. Ważne są również elementy, które wniosek powinien zawierać. Dowiedz się, jak złożyć i napisać wniosek o interpretację ZUS.

ifirma.pl - księgowość
Jakie formalności czekają przedsiębiorcę występującego o interpretację do ZUS? Dowiedz się więcej.

O co można zapytać ZUS we wniosku o interpretację?

ZUS wydaje interpretacje indywidualne wyłącznie w zakresie:
  1. obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  2. zasad obliczania składek na: ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych,
  3. podstawy wymiaru ww. składek.

Co powinien zawierać wniosek o interpretację ZUS?

  1. wniosek powinien dotyczyć zaistniałego zdarzenia lub zdarzeń przyszłych,
  2. wnioskodawca powinien przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe,
  3. wnioskodawca powinien przedstawić własne stanowisko w sprawie,
  4. wniosek powinien zawierać: nazwę firmy, jej siedzibę i adres lub miejsce i adres zamieszkania przedsiębiorcy, numer NIP, numer KRS, adres do korespondencji (jeśli jest inny niż firmy).
Ale najlepiej jest korzystać z gotowego wzorca wniosku o interpretację udostępnionego przez ZUS (formularz ZUS-US-WSI-01), gdzie zostały ujęte wszystkie niezbędne elementy.

Następstwa wysłania wniosku o interpretację ZUS.

ZUS w ciągu 30 dni od otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku wydaje interpretację. Jeśli ZUS nie wyda interpretacji w tym terminie oznacza to, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z interpretacją ZUS wówczas może odwołać się do sądu okręgowego za pośrednictwem oddziału ZUS w ciągu 30 dni od daty otrzymania interpretacji.

Wyszukiwarka interpretacji ZUS.

Pomocnym narzędziem dla przedsiębiorców przy pisaniu wniosków o interpretację będzie na pewno wyszukiwarka interpretacji udostępniona przez ZUS.   Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie