Jak ustalić wartość początkową części mieszkania?
Oczywistym jest, że w sytuacji, gdy na cele działalności przedsiębiorca wykorzystuje np. jeden pokój, wówczas do ewidencji środków trwałych ma on prawo wprowadzić nieruchomość, ale tylko w części przypadającej na wspomniane pomieszczenie. Jak w takim wypadku określić wartość początkową części mieszkania? Zgodnie z ustawą o PIT, możliwe są 2 rozwiązania:- tradycyjna metoda ustalenia wartości początkowej, jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj),
- uproszczona metoda ustalenia wartości początkowej części mieszkania, która polega na przemnożeniu metrażu przeznaczonego na działalność przez ustawową stawkę 998 PLN/m2.
Przykład:
Przedsiębiorca rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych, zakupił mieszkanie o wielkości 60 m2 w cenie 4 000 PLN za 1 m2. Poza tym poniósł dodatkowe koszty związane z zakupem i wykończeniem mieszkania w wysokości 70 000 PLN. Łączny koszt nabycia mieszkania wyniósł: 60 x 4 000 + 70 000 = 310 000 PLN. Na cele działalności postanowił on przez naznaczyć jeden pokój, wielkości 12 m2.- 1. Wartość początkowa ustalona jako cena nabycia:
- 2. Wartość początkowa ustalona przy zastosowaniu metody uproszczonej:
Amortyzacja części mieszkania
W przypadku prywatnego lokalu mieszkalnego, może on wybrać wyłącznie amortyzację liniową. Dostępne stawki to: podstawowa – 1,5%; 2,5% w sytuacji, gdy do celów działalności wykorzystujemy co najmniej 50 proc. powierzchni lokalu; indywidualna – maks. 10% dla lokali używanych (użytkowanych przez zakupem co najmniej 60 miesięcy i wprowadzonych pierwszy raz do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy). Oznacza to, że przedsiębiorca z powyższego przykładu:- w pierwszej sytuacji obniży podatek dochodowy o 167,40 PLN rocznie (62 000 PLN x 1,5% x 18%)
- w drugiej sytuacji obniży podatek dochodowy o rocznie 32,34 PLN rocznie (11 976 PLN x 1,5% x 18%)
Czy możecie Państwo pokazać na przykładzie formularza z ifirmy, jak poprawnie dodać do środków trwałych np. część domu, przeznaczoną na prowadzenie działalności ? Jest w formularzu kilka pól, które mogą sprawiać kłopoty, gdy robi się to pierwszy raz.
Ścieżki księgowania znajdują się w instrukacjach w Pomocy serwisu. W temacie nieruchomości warto zapoznać się z instukcjami: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/mieszkanie-prywatne-a-srodki-trwale/ oraz https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-amortyzowac-nieruchomosc/
Warto też zapoznać się z e-bookiem gdzie pokazane jest jak wprowadzić składnik majątku: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/instrukcja-dla-ksiegowosci-internetowej/
Gdyby miał Pan wątpliwość w zakresie uzupełnienia konkretnego pola w serwisie zachęcam do szybkiego kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl przez czat, Konsultanci wskażą do czego służą określone pola.
@disqus_nqNviN14eY:disqus czy my się znamy? 🙂
@ifirma:disqus czemu przy mieszkaniu spółdzielczym własnościowym mozna odliczyć tylko 1,5% w ifirma.pl?
W serwisie są dwa KŚT dla spółdzielczych praw 121 – tutaj od razu serwis podpowie stawkę 2,5%, w 122 zaś żeby ją uzyskać należy zmienić Metodę amortyzacji na Liniową indywidualną i wtedy podać 2,5%. Podane wartości w serwisie wynikają wprost z Rozporządzenia regulującego stawki według klasyfikacji środków trwałych tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).