|
|
3 minut czytania

Czy paragon za przejazd taksówką może być kosztem firmy?

Przedsiębiorca może zaksięgować paragon za przejazd TAXI w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jeśli paragon ten można uznać za tzw. fakturę uproszoną.

faktura za przejazd taksówką

Przedsiębiorca może zaksięgować paragon za przejazd taksówką w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jeśli paragon ten można uznać za tzw. fakturę uproszoną.

Przejazd taksówką jako koszt?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2016 r. IBPP2/4512-38/16/IK stwierdził, że jeśli sprzedawca zamieści na paragonie NIP nabywcy, a kwota transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 euro i transakcja może być udokumentowana fakturą uproszczoną, to paragon taki można uznać za fakturę uproszczoną stosownie do art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy oraz art. 106h ust. 4 ustawy o Vat. Co oznacza, że dokument ten może być ujęty w podatkowej książce przychodów i rozchodów oraz kwalifikuje się do odliczenia Vat.

Ale otrzymanie „zwykłego” paragonu przez przedsiębiorcę za przejazd TAXI nie uprawnia ani do zaksięgowania tego wydatku w księdze przychodów i rozchodów ani do odliczenia Vat. Ponieważ paragon taki nie jest fakturą.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, aby można było zakwalifikować wydatek za przejazd TAXI do kosztów podatkowych powinny one być udokumentowane wyłącznie fakturą lub rachunkiem. Koszty przejazdu TAXI ujmuje się do wysokości faktycznie poniesionej i księguje się w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki” w podatkowej książce przychodów i rozchodów.

Warto zaznaczyć, że przejazd przedsiębiorcy z dworca PKP do siedziby firmy nie będzie już podróżą służbową, ponieważ ta skończyła się wraz z przyjazdem pociągu na dworzec PKP. Jeśli przejazd TAXI z dworca do firmy związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą wówczas można będzie ten wydatek ująć w kosztach podatkowych. Kosztami podatkowymi są te wydatki, które poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów, a więc są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i jednocześnie nie zostały wyłączone na mocy art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie