Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia.
Zagraniczna podróż służbowa – kurs walut
Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia – są to:
- Średni kurs NBP z ostatniego roboczego przed dniem poniesienia kosztu – stosujemy go do każdego wydatku osobno, lub
- Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem, w którym dokonano rozliczenia delegacji – stosowany do wszystkich poniesionych w trakcie delegacji wydatków.
Uwaga!
Wybór kursu walut pozostawiono w gestii przedsiębiorców, warto natomiast pamiętać, aby raz wybraną metodę stosować konsekwentnie przy kolejnych podróżach służbowych. Decydując się na różne metody, przedsiębiorca może narazić się na zarzut unikania opodatkowania.
Zagraniczna podróż służbowa – różnice kursowe
W delegacji zagranicznej przedsiębiorcy mogą powstać różnice kursowe:
- transakcyjne – gdy płacimy „w złotówkach”, czyli np. kartą przypisaną do konta złotówkowego; różnice wynikną z porównania kursu zastosowanego przez bank do przeliczenia wypływu środków oraz właściwego średniego kursu NBP zastosowanego przez przedsiębiorcę
- od środków własnych – gdy płacimy w walucie (gotówką bądź kartą przypisaną do rachunku walutowego), różnice powstają przez porównanie wartości wpływu (np. zakupu waluty w kantorze, zasilenia konta walutowego) z wartością wypływu, czyli płatnością za dany wydatek.
W zależności od wysokości kursów walut, różnice kursowe mogą być księgowane jako koszt uzyskania przychodu albo pozostałe przychody.
Gdy rozliczamy różnice kursowe transakcyjne, będą one księgowane jako:
- Pozostały przychód – gdy wartość z faktury będzie wyższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota
- Koszt uzyskania przychodu – gdy wartość z faktury będzie niższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota.
Natomiast w przypadku różnic kursowych od środków własnych, potraktujemy je jako:
- Pozostały przychód – gdy wartość wpływu waluty była niższa, niż wartość jej wypływu
- Koszt uzyskania przychodów – gdy wartość wpływu waluty była wyższa, niż wartość jej wypływu.