Polscy przedsiębiorcy mogą w swojej działalności operować walutami obcymi, co może skutkować pojawieniem się różnic kursowych od środków własnych. Jedną z metod ich wyliczenia jest FIFO – pierwsze przyszło, pierwsze wyszło.
FIFO – skąd się biorą różnice kursowe?
Obrót walutą wymaga od przedsiębiorcy przeliczania wpływów i wypływów waluty według właściwego kursu walut. W praktyce stosujemy różne kursy (np. kurs kantoru z dnia nabycia waluty, średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty w walucie), w związku z czym nabycie waluty może nas „kosztować” więcej lub mniej złotych, niż jej zbycie.
Zaawansowane transakcje walutowe sprawiają, że przedsiębiorcy często dokonują jednorazowo zbycia waluty, którą uzyskali z różnych źródeł. Na przykład, zapłatę za fakturę 200 euro pokryjemy 50 euro, którymi zapłacił kontrahent, 70 euro zakupionymi w kantorze oraz 80 euro z rachunku walutowego. Najprawdopodobniej do każdej z tych transakcji zastosujemy odrębny kurs walut.
Jak w takiej sytuacji porównać zastosowane kursy? Jedną z opcji jest metoda FIFO (ang. First In, First Out) – wypływ waluty rozpoczynamy od tych kwot, które wpłynęły do nas najwcześniej.
Metoda FIFO – jak wyliczyć?
Przykład. Przedsiębiorca w swojej firmie dokonał następujących transakcji walutowych:
- 5 maja – otrzymał zapłatę od kontrahenta, 50 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego zapłatę 2,0.
- 12 maja – zakupił w kantorze 70 euro, kantorowy kurs zakupu z dnia transakcji 2,5.
- 17 maja – przelał 100 euro na rachunek walutowy (inaczej – zakupił walutę od banku), kurs zastosowany przez bank 2,1.
- 22 maja – zapłacił kontrahentowi za fakturę 200 euro, średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wpłatę 1,9.
Według zasady FIFO przedsiębiorca przyjął, że zapłatę za fakturę pokrył wpływem od kontrahenta (50 euro), walutą z kantoru (70 euro), a pozostałą kwotę – częścią środków z rachunku walutowego (80 euro).
Aby wyliczyć wartość różnic kursowych, musimy zatem porównać wartość wypływu pomnożonego przez właściwe kursy z wartością wypływów, również odpowiednio przemnożonych. Jeżeli:
Uwaga!
Dokładne informacje, jak rozróżnić różnice kursowe dodatnie i ujemne możesz znaleźć tutaj.
A zatem, różnica kursowa (RK) wyniesie:
RK = 200 euro * 1,9 – (50 euro * 2,0 + 70 euro * 2,5 + 80 euro *2,1)
RK = 380 – (100 + 175 + 168)
RK = 380 – 443
RK = – 63 zł
Różnica kursowa wyniesie minus 63 zł – przedsiębiorca zaksięguje ją jako koszt uzyskania przychodu.
Uwaga!
Do wyliczania różnicy kursowej przyjmujemy takie wartości, aby wpływ w walucie był równy wypływowi w walucie – zatem 50 euro + 70 euro + 80 euro = 200 euro. Do równania nie przyjmujemy zatem całej kwoty 100 euro z rachunku walutowego – pozostałe 20 euro pozostawiamy do rozliczenia w przyszłości.Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.