Samochód firmowy, który jest zbędny najczęściej zostaje sprzedany, darowany lub zlikwidowany. Każda z tych czynności wywołuje określone skutki podatkowe. Poniżej przedstawiono skutki podatkowe, jakie wywołuje darowizna samochodu będącym środkiem trwałym w firmie.
Darowizna samochodu firmowego a podatki – omówione zagadnienia:
Warto pamiętaż, iż darowizna samochodu firmowego jako czynność jest nieodpłatna. Oznacza to, że nie powoduje powstania jakiegokolwiek przychodu po stronie darczyńcy, a także nie jest kosztem uzyskania przychodu. I bez znaczenia jest to czy samochód firmowy został w całości już zamortyzowany czy jeszcze nie został, czy samochód będzie związany z działalnością podatnika czy nie będzie. Czynność ta nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego.
Opodatkowanie podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. W myśl tych przepisów przez odpłatną dostawę rozumie się również nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny.
W związku z powyższym darczyńca, który podaruje samochód firmowy dowolnej osobie. Wcześniej przy jego nabyciu miał prawo do obniżenia podatku należnego, będzie zobowiązany opodatkować tę transakcję podatkiem VAT.
Z kolei jeśli darczyńcy nie przysługiwało w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, to darowizna samochodu firmowego nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaObowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na osobie, która samochód firmowy otrzymała. Darczyńca nie płaci w ogóle tego podatku.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoDarczyńca nie podlega opodatkowaniu, ponieważ podatkowi podlegają wyłącznie umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Podsumowując – jak widać darowizna nie wywołuje większych skutków podatkowych, jedynie poza VAT. Stąd przed podjęciem decyzji, co zrobić ze zbędnym środkiem trwałym należy uwzględnić konsekwencje w VAT.
Program do faktur – Darmowe kontoZachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Czy darowizna samochodu firmowego wywołuje skutki podartkowe?
Na kim ciąży obowiązek podatkowy w przypadku darowizny auta firmowego?