Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono zmiany w uldze na działalność badawczo-rozwojową, znanej jako ulga B+R. Zmiany te dotyczą zarówno rodzajów wydatków podlegających odliczeniu, jak i wysokości przysługującego odliczenia. Czym jest ulga badawczo rozwojowa i czego dotyczą zmiany? Sprawdźmy.
Nowe kategorie kosztów kwalifikowanych
Od 2018 nastąpiło zwiększenie katalogu kosztów kwalifikowanych, nowymi pozycjami są:
- wynagrodzenia dla zleceniobiorców oraz wykonawców dzieła, a także składki na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń w takim zakresie, w jakim czas poświęcony przez nich na działania badawczo-rozwojowe pozostaje do całego czasu wykonania zlecenia lub dzieła;
- wydatki na nabycie sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych niestanowiących środków trwałych;
- wydatki na nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem;
- odpisy amortyzacyjne od kosztów prac rozwojowych w takiej części, w jakiej inne koszty kwalifikowane niż te odpisy stanowią udział w wartości początkowej tych kosztów rozwojowych.
Doprecyzowano również, że za koszt kwalifikowany mogą zostać uznane wydatki na nabycie ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych świadczonych lub wykonywanych przez jednostkę naukową, a także wyniki badań naukowych nabyte od tej jednostki (art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy PIT).
Obecnie każdy przedsiębiorca ma możliwość uznania za koszty kwalifikowane koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Wcześniej taką możliwość mieli tylko mikroprzedsiębiorcy oraz mali lub średni przedsiębiorcy.
Podatnicy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej mają prawo uznać za koszty kwalifikowane, na zasadach określonych w ustawie, także:
- odpisy amortyzacyjne od budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
- koszt ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, a także nabycia od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej,ponoszone na rzecz podmiotów innych niż jednostki naukowe. Koszty te nie mogą w ciągu roku podatkowego przekroczyć 10% przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ulga badawczo rozwojowa – wyższe limity
Podniesiono również limit kosztów kwalifikowanych. Od 2018 przysługuje odliczenie w wysokości:
- 100 % – przedsiębiorcy niebędący CBR (centrum badawczo rozwojowe),
- 150% – przedsiębiorcy posiadający status CBR. Jedynie koszty kwalifikowane z tytułu uzyskania i utrzymania patentu będzie można odliczyć w wysokości 100%.
Ważne!
Zmiany, jakie wprowadzono w uldze B+R od początku 2018 r., nie mają zastosowania do zeznań podatkowych za 2017 r. Z uwagi na brak przepisów przejściowych w tej kwestii nowe regulacje znajdą zastosowanie po raz pierwszy dopiero do zeznań za 2018 r.