Obowiązujące od początku 2018 r. przepisy Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakładają na przedsiębiorców-sprzedawców obowiązek pobierania opłaty recyklingowej za popularne jednorazowe torebki foliowe. Opłata wyniesie 20 gr od torebki, a raz w roku uzbierana kwota zasili budżet państwa. Jak nowa opłata recyklingowa wpłynie na podatki?
Opłata recyklingowa w podatku dochodowym
Choć nowe przepisy dotyczące opłaty recyklingowej obowiązują dopiero od 1 stycznia 2018 r., wielu przedsiębiorców już wcześniej doliczało do zakupów opłatę za lekkie torebki foliowe, która stanowiła przychód – uwzględniany podczas wyliczania zaliczki na PIT.
Obecnie przedsiębiorca może nadal pobierać własną opłatę za torebkę, obowiązkowo musi jednak doliczyć do niej 20 groszową opłatę recyklingową; z drugiej strony – można zrezygnować z wpływu własnego i naliczać wyłącznie obligatoryjne 20 gr. Wybór należy do sprzedawcy, jednak co ważne – nie będzie on miał wpływu na rozliczanie wpływu z foliowych torebek jako przychodu. Zmieniając Ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustawodawca wprowadził jednocześnie zmianę w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z nowymi przepisami, opłata recyklingowa stanowi przychód, uwzględniany w podstawie opodatkowania PIT. Wartość opłaty powinna zostać ujęta w kolumnie 8 KPiR.
Z drugiej strony należy pamiętać, że sprzedawca jest zobowiązany raz w roku – do 15 marca kolejnego roku podatkowego – wpłacić zyski z opłaty recyklingowej na specjalne konto Ministerstwa Środowiska. Wartość takiej wniesionej opłaty będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu, ujmowany w kolumnie 13 KPiR.
Uwaga!
Warto zwrócić uwagę, że przepis (art. 22 ust. 1aa Ustawy o PIT) wskazuje, iż kosztem może być wniesiona opłata recyklingowa. Tym samym przedsiębiorca może zaliczyć jej wartość do kosztów dopiero po rzeczywistej wpłacie opłaty do budżetu państwa – natomiast nie na bieżąco, w trakcie roku podatkowego.Opłata recyklingowa a VAT
Wątpliwości co do zaliczenia opłaty recyklingowej do podstawy opodatkowania VAT zostały rozwiane przez Ministerstwo Finansów – zgodnie z komunikatem z 22 grudnia 2017 r., opłata recyklingowa podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT.
Wyjaśnieniem takiego uzasadnienia jest art. 29a ust. 6 Ustawy o VAT, zgodnie z którym do podstawy opodatkowania zalicza się m.in. podatki, cła i opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem samej kwoty VAT) oraz prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia etc.; pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy/usługobiorcy.
Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową stanowi – zgodnie z powyższym – element dostawy podlegający opodatkowaniu. Tym samym wartość brutto wymaganej przepisami opłaty recyklingowej wyniesie 25 groszy za torebkę.