Jednostka miary na fakturze
Zgodnie z zapisami art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług faktura powinna każdorazowo zawierać informacje na temat jednostki miary oraz ceny jednostkowej towaru. Warto pamiętać, że z punktu widzenia prawa podatkowego, jest to tak samo ważny element, jak dane sprzedawcy, nabywcy, czy określenie nazwy towaru. Co ważne, dane na fakturze powinny być określane w taki sposób, by były one jak najbardziej przejrzyste i czytelne. W związku z powyższym nie ma przeszkody, by jako jednostkę miary na fakturze przyjąć sztuki, butelki, paczki, czy też kartony. Należy także pamiętać o przypisaniu do każdej z nich odpowiedniej ceny jednostkowej.
Sprzedaż usług a jednostka miary
W przypadku usług kwestia określenia jednostki miary wygląda nieco inaczej. W wyżej wymienionym artykule ustawy o VAT ustawodawca określa, że na fakturze powinien znaleźć się zakres świadczonych usług. W tym celu najlepiej posłużyć się aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU). Pozwoli ona na precyzyjne nazwanie i określenie świadczenia na fakturze, a także pomoże w określeniu właściwej stawki podatku od towarów i usług.
Oczywiście dokładność określenia zakresu usług na dokumencie sprzedażowym będzie zależała od rodzaju świadczenia oraz warunków zawartej z klientem umowy – w przypadku niektórych usług możliwe jest bowiem wskazanie ceny jednostkowej i rozliczenia w godzinach pracy (np. przy fakturze za obsługę IT ze stawką godzinową w umowie), czy też przejechanych kilometrach (np. przy usługach transportowych ze stawką za kilometr w umowie). Jeśli chodzi o usługi sztuka może pojawić się jako jednostka miary na fakturze – będzie tak w sytuacji, gdy określamy łączną wartość usługi wykonanej w danym okresie rozliczeniowym.
Poznaj 7 praktycznych wskazówek, jak wystawić fakturę sprzedaży!
Bez sensu, artykuł wraz nie wyjaśnia co powinno się pisać w jednostce przy usługach.
O przykładach zastosowania jednostki przy sprzedaży usług można przeczytać w naszej odrębnej publikacji dostępnej tutaj.