Spółka partnerska to specyficzna spółka osobowa, którą mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Po przystąpieniu do takiej formy działalności stają się one partnerami. W jaki sposób rozliczyć spółkę partnerską przed urzędem skarbowym oraz ZUS?
Masz wolny zawód? Być może to dobre rozwiązanie dla Ciebie! Spółka partnerska to specyficzna spółka osobowa, którą mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Po przystąpieniu do takiej formy działalności stają się one partnerami. W jaki sposób rozliczyć spółkę partnerską przed urzędem skarbowym oraz ZUS?
Zasady funkcjonowania spółki partnerskiej są określane przez Kodeks spółek handlowych, i kwalifikują ten rodzaj spółki jako osobową – tym samym nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych. Partnerami spółki partnerskiej mogą stać się wyłącznie osoby fizyczne, wykonujące wolne zawody, tj:
(zgodnie z art. 88 KSH).
Prowadząc spółkę partnerską, partnerzy są co do zasady zobowiązani do prowadzenia właściwej ewidencji podatkowej – najczęściej będzie to podatkowa księga przychodów i rozchodów, choć może zdarzyć się także spółka partnerska prowadząca pełne księgi rachunkowe. Obowiązek założenia pełnych ksiąg powstanie po przekroczeniu limitu 2.000.000 euro przychodów ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy; wcześniej spółka może dobrowolnie zdecydować się na pełną księgowość.
Bez względu na formę ewidencji, spółka partnerska nie jest podatnikiem podatku dochodowego – zobowiązani do rozliczenia się z PIT są poszczególni partnerzy. Zasadą jest, że poszczególni partnerzy partycypują w przychodach, kosztach, a także ulgach na zasadach proporcjonalności do udziału w zysku – i dopiero po określeniu właściwych kwot dla danego partnera, dokonuje on wyliczenia podatku we własnym zakresie. Mechanizm ten jest tym samym podobny do stosowanego w spółkach cywilnych.
Wspólnicy spółki partnerskiej są zobowiązani do rozliczania się na takich samych zasadach – zatem wszyscy mogą zdecydować się albo na zasady ogólne, albo na podatek liniowy. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest dostępny dla wspólników spółki partnerskiej.
Odwrotnie niż w podatku dochodowym, dla VAT spółka partnerska stanowi już samodzielny podmiot. Zatem rozliczając VAT, spółka partnerska jest zobowiązana posiadać odpowiednie ewidencje zakupów i sprzedaży VAT, a także składać deklaracje VAT we własnym imieniu.
Wśród zawodów, które mogą być partnerami spółki partnerskiej, wymieniono m.in. lekarzy, którzy co do zasady mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Zatem spółka, wykonująca działalność partnera zwolnionego z VAT będzie również podlegała poda takie zwolnienie.
W świetle rozliczeń z ZUS partnerzy spółki partnerskiej traktowani są jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą – zatem będą oni podlegali w ZUS standardowym zasadom ubezpieczeniowym. Co ważne, tutaj – tak jak w podatku dochodowym – ubezpieczonym jest każdy z partnerów, a nie sama spółka partnerska. Jeśli partnerzy zdecydowaliby się na zatrudnienie pracownika, jego pracodawcą w świetle prawa byłaby spółka – będzie ona podmiotem rozliczającym ZUS oraz podatki za zatrudnionego. Natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez pracownika oraz odpowiedzialność materialną (np. za niewypłacone wynagrodzenie) ponoszą w takim wypadku partnerzy spółki.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!