Wprowadzając samochód osobowy do działalności z majątku prywatnego, przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu może wiązać się z koniecznością naliczenia podatku
- 1. Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż
- 2. Samochód wycofany do majątku prywatnego
Sprzedaż samochodu a VAT – omówione zagadnienia:
Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sprzedaż składnika majątku może podlegać zwolnieniu z VAT tylko przy spełnionych naraz dwóch warunkach:
- Przy nabyciu przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, oraz
- Dany składnik był wykorzystywany tylko do działalności zwolnionej.
Wprowadzenie samochodu do firmy z majątku prywatnego pozwala na spełnienie pierwszego warunku. Natomiast u większości czynnych podatników VAT niemożliwe jest spełnienie drugiego warunku – samochody są wykorzystywane najczęściej do działalności opodatkowanej.
W związku z powyższym sprzedając samochód będący środkiem trwałym, przedsiębiorca powinien opodatkować taką sprzedaż w VAT i wykazać podatek w rejestrze sprzedaży VAT.
Uwaga!
W przypadku używanych składników majątku przepisy przewidują zasadniczo możliwość opodatkowania VAT jedynie marży – czyli różnicy między ceną sprzedaży samochodu a ceną jego nabycia. Jednakże warunkiem zastosowania tej procedury jest nabycie – w tym wypadku samochodu – z zamiarem jego sprzedaży. Opodatkowując na zasadach marży pojazd, z którego korzystaliśmy w firmie, możemy narazić się na zakwestionowanie tego sposobu opodatkowania przez organ skarbowy.
Samochód wycofany do majątku prywatnego
Przedsiębiorca, który wprowadził samochód do firmy z majątku prywatnego, może go również ponownie wycofać. Fakt, że przy nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, powoduje że obowiązek naliczenia nie powstanie także przy wycofaniu – mimo że zgodnie z przepisami ustawy, przekazanie samochodu z firmy do majątku prywatnego traktowane jest jako dostawa.
Uwaga!
Wyjątkiem od powyższej zasady może być sytuacja, gdy przysługiwało odliczenie VAT od zamontowanych w samochodzie części składowych. Zgodnie z opinią organów skarbowych, jeśli są to elementy zwiększające wartość pojazdu (np. nowy silnik), a nie wynikające tylko z eksploatacji (np. zmiana opon), może pojawić się konieczność opodatkowania wycofywanego pojazdu.
Sprzedaż samochodu po wycofaniu do majątku prywatnego nie będzie już podlegała pod opodatkowanie VAT – w związku z tym takiej transakcji przedsiębiorca nie wykaże już w firmowym rejestrze
Warto przy tym pamiętać, że „nieovatowana” sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym zobowiązanym do ich rozliczenia będzie w tym momencie nabywca samochodu.