|
|
3 minut czytania

Umowa użyczenia – jak ją poprawnie sporządzić?

Użyczenie polega na bezpłatnym przekazaniu rzeczy do używania biorącemu przez użyczającego. Choć bezpłatna, umowa użyczenia może wzbudzać wątpliwości lub spory, dlatego warto się zabezpieczyć i sporządzić kompletną, wartościową umowę w formie pisemnej.

umowa użyczenia

Użyczenie polega na bezpłatnym przekazaniu rzeczy do używania biorącemu przez użyczającego. Zasady funkcjonowania umowy użyczenia znajdziemy w Kodeksie cywilnym (art. 710-719), który jednak nie reguluje formy zawarcia umowy użyczenia. Choć bezpłatna, umowa użyczenia może wzbudzać wątpliwości lub spory, dlatego warto się zabezpieczyć i sporządzić kompletną, wartościową umowę w formie pisemnej. Poniżej wyjaśniamy jak ją poprawnie sporządzić.

Czym jest umowa użyczenia ?

Kodeks cywilny nie narzuca stronom umowy użyczenia formy, w której należy ją sporządzić – może być to zatem umowa ustna, pisemna, czasem nawet w formie aktu notarialnego. W praktyce najczęściej wykorzystujemy jednak klasyczne umowy pisemne. Akt notarialny to w większości użyczeń zbyt wiele zachodu; forma ustna to natomiast zbyt małe zabezpieczenie w razie sporu.

Pisemna umowa użyczenia – niezbędne elementy

Kodeks cywilny – tak jak nie narzuca formy umowy – nie dyktuje również niezbędnych elementów umowy użyczenia. Z praktyki można jednak wymienić kilka pozycji które są konieczne, aby umowa była wiążąca i przydatna np. w postępowaniu sądowym. Należą do nich:

  • Dane użyczającego i biorącego – imię, nazwisko, adres, nazwa i NIP (jeśli stroną umowy jest firma), PESEL i/lub numer dowodu osobistego (jeśli stroną jest osoba fizyczna)
  • Przedmiot umowy – nazwa, opis, cechy szczególne
  • Czas trwania – nieokreślony, określony, do powstania określonego skutku (np. użyczenie maszyny na czas wytworzenia konkretnego produktu).
▲ wróć na początek

Co warto uwzględnić w umowie użyczenia?

W związku z faktem, że umowa użyczenia regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, niejako z automatu będziemy do niej odnosić zawarte w ustawie przepisy. Będzie tak nawet w przypadku, gdy umowa nie zostanie nazwana „umową użyczenia”, ale jej cechy będą spełniały warunki podane w przepisach.

Dlatego też na umowie użyczenia warto dodać ważne dla stron informacje, np.:

  • Określenie sposobu używania rzeczy
  • Opcje przekazania przez biorącego rzeczy osobie trzeciej
  • Pokrycie kosztów wynikających z używania (nie jest to opłata za korzystanie!)
  • Odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie rzeczy powstałe w wyniku niezawinionym bądź zawinionym przez biorącego (np. na skutek niewłaściwego używania albo nieuprawnionego przekazania osobie trzeciej)
  • Możliwość zmiany umowy (np. wyłącznie w formie pisemnego aneksu).

Jednakże bez względu na to, czy i które adnotacje strony zdecydują się zawrzeć w swojej umowie, zawsze warto dodać do niej zapis, iż w kwestiach nieuregulowanych w umowie zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego.

Umowa z pracownikiem według Kodeksu cywilnego? Tak – sprawdź, jak zawrzeć umowę o dzieło i zlecenie!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie