By uniknąć stosowania w rolnictwie nieoskładkowanych umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło oraz zlecenia), ustawodawca postanowił wprowadzić nową formę rozliczeń z pracownikiem – umowę o pomocy przy zbiorach. Czym się charakteryzuje taki rodzaj umowy? Kto i w jakiej sytuacji może ją zawrzeć?
- 1. Umowa o pomocy przy zbiorach – dla kogo?
- 2. Do jakich prac?
- 3. Umowa o pomocy przy zbiorach – ograniczenie czasowe
- 4. Co powinna zawierać umowa o pomocy przy zbiorach?
- 5. Jakie obowiązki ma rolnik?
Umowa o pomocy przy zbiorach – omówione zagadnienia:
Umowa o pomocy przy zbiorach – dla kogo?
Umowa o pomocy przy zbiorach może być zawarta pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne a osobą świadczącą pomoc przy zbiorach – tzw. pomocnikiem rolnika. Co ważne, osoba taka musi być pełnoletnia i dodatkowo musi być obywatelem polskim, obywatelem UE lub osobą posiadającą dokument uprawniający do podjęcia pracy w Polsce.
Umowa o pomocy przy zbiorach – do jakich prac?
Do pomocy przy zbiorach zalicza się:
- zbieranie owoców, warzyw, chmielu, tytoniu, ziół i roślin zielarskich,
- usuwanie zbędnych części roślin,
- klasyfikowanie lub sortowanie ww. produktów rolnych lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie ich do transportu, przechowywania lub też sprzedaży,
- wykonywanie innych prac związanych z pielęgnowaniem oraz poprawą jakości plonów.
Umowa o pomocy przy zbiorach – ograniczenie czasowe
Istnieje ograniczenie czasowe w zawieraniu umów o pomocy przy zbiorach. Łączny czas świadczenia takiej pracy przez jednego pomocnika rolnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym (dotyczy to wszystkich umów, nawet zawieranych z różnymi rolnikami).
Co powinna zawierać?
Umowa o pomocy przy zbiorach powinna zawierać następujące elementy:
- zakres czynności wykonywanych na jej podstawie,
- dzień rozpoczęcia pracy, jeśli jest inny niż dzień podpisania umowy,
- czas trwania umowy,
- wysokość wynagrodzenia (ważne – w przypadku tej umowy nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa).
Jakie obowiązki ma rolnik?
Umowa o pomocy przy zbiorach jest oskładkowana. Oznacza to, że w związku z jej zawarciem rolnik jest zobowiązany opłacić za swojego pomocnika składkę zdrowotną oraz składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie (pozostałych składek – emerytalnej, rentowej oraz na FP i FGŚP nie opłaca się). Odpowiedniego zgłoszenia w KRUS należy dokonać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia przez pomocnika pracy w gospodarstwie.
▲ wróć na początekRolnik powinien pamiętać o wyliczeniu i odprowadzeniu do US zaliczki na podatek dochodowy za swoich pomocników. Co więcej, na koniec roku będzie on zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów z tego tytułu na formularzu PIT-8C i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego następnego roku.