|
|
3 minut czytania

Bilet elektroniczny – jakie warunki musi spełnić, by mógł stanowić dowód księgowy?

Bilet elektroniczny może stanowić podstawę ujęcia kosztu w KPiR oraz odliczenia znajdującego się na nim VAT. Jakie warunki musi spełnić, by było to możliwe? Kliknij i dowiedz się więcej!

Odliczanie VAT od biletów

Bilet za przejazd lub lot związany z działalnością gospodarczą, który spełnia warunki określone w rozporządzeniu MF w sprawie faktur, uznaje się za pełnoprawną fakturę. Co ważne, nie ma tu znaczenia forma wydania takiego dokumentu – czy został on zakupiony w kasie, czy też otrzymany drogą elektroniczną. W drugim przypadku warto jednak pamiętać o warunkach, jakie musi spełnić bilet, by można było uznać go za bilet elektroniczny.

Bilet elektroniczny – co to takiego?

Bilet elektroniczny to nic innego niż bilet otrzymany w formie elektronicznej – w dowolnym formacie, przesłany na adres e-mail przedsiębiorcy, udostępniony na koncie użytkownika na stronie przewoźnika etc. Co ważne, by można było w ogóle rozpatrywać go w kategoriach dowodu księgowego, musi on zostać otrzymany w formie, która zapewnia jego:

  • autentyczność pochodzenia – czyli pewność co do tożsamości podatnika będącego jego wystawcą (w tym wypadku – przewoźnika),
  • integralność treści – czyli pewność, że danych zawartych na bilecie elektronicznym nie da się zmienić (np. przesłanie biletu jako dokumentu PDF),
  • czytelność.

Kiedy bilet w formie elektronicznej można uznać za fakturę?

Zgodnie z par. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, bilet (także elektroniczny) można uznać za fakturę ze wszystkimi tego konsekwencjami (możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenia VAT). By było to możliwe, dokument taki musi być wystawiony przez przewoźnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób i obejmować trasę dłuższą niż 50 km. Co więcej, na bilecie muszą znaleźć się następujące dane:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa przewoźnika,
  • NIP przewoźnika,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku od towarów i usług,
  • kwotę należności ogółem.

Jeśli bilet elektroniczny spełnia wszystkie ww. wymogi i posiada dane określone w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, wówczas może stanowić podstawę do ujęcia kosztu w KPiR (kol. 13) oraz odliczenia znajdującego się na nim podatku od towarów i usług.

Uwaga!

Samo potwierdzenie rezerwacji lotu oraz karty pokładowe Ryanair nie mogą stanowić podstawy do ujęcia kosztu podatkowego w KPiR.

Zobacz, kiedy bilet lotniczy może zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodu!

Najważniejsze pytania

Czym jest bilet elektroniczny?

Bilet w formie elektronicznej – dowolny format. Przesłany mailowo lub udostępniony użytkownikowi np. na stronie przewoźnika.

Kiedy bilet elektroniczny może być dowodem księgowym?

Gdy jego forma zapewnia stwierdzenie autentyczności pochodzenia biletu, integralność treści i czytelność.

Kiedy bilet elektroniczny może być uznany za fakturę?

Gdy wystawiony jest przez uprawnionego przewoźnika oraz obejmuje trasę powyżej 50 km. Ponadto zawiera dane takie jak: numer i data wystawienia, imię i nazwisko lub nazwa przewoźnika, NIP przewoźnika, informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, kwotę podatku od towarów i usług, kwotę należności ogółem.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    Piotr Rabczewski

    Elektroniczny wydruk potwierdzenia rezerwacji lotu może stanowić dokument, na podstawie którego dany wydatek zostanie zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu: http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/5-koszty-uzyskania-przychodow/57355-bilety-dokumentowanie-wydatkow-internet-koszty-uzyskania-przychodow-potwierdzenie.html oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27.08.2012 IBPBI/1/415-679/12/ZK

  2. 16 listopada 2020 o 11:35
    Piotr Rabczewski
  3. 24 marca 2021 o 09:28
    Ifirma

    Warto pamiętać, iż interpretacje są wydawane dla konkretnego podatnika i chronią przede wszystkim osobę, dla której zostały wydane. Inny przedsiębiorca może się na nie powoływać, jednakże dopiero własna interpretacja potwierdzająca możliwość zaliczenia wydatku w koszty daje nam pewność, że wydatek nie będzie kwestionowany przez urząd. Artykuł przedstawia opcję restrykcyjną wynikającą wprost z przepisów, jednakże to ostatecznie przedsiębiorca zdecyduje czy w oparciu o dodatkowe przesłanki jak np. cytowane interpretacje indywidualne zdecyduje się rozliczyć koszt.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie