W jaki sposób należy rozliczyć sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza Unii Europejskiej pod kątem podatku od towarów i usług? Czy konieczne jest posiadanie dodatkowej dokumentacji, jak w przypadku eksportu na rzecz firm z krajów innych niż unijne? Sprawdźmy!
- 1. Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE – jaka stawka VAT?
- 2. Eksport towarów – potrzebne dokumenty
- 3. Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a brak wymaganych dokumentów w ustawowym terminie
Sprzedaż poza UE na rzecz osoby fizycznej – omówione zagadnienia:
Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE – jaka stawka VAT?
W przypadku sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% VAT na tych samych zasadach, jak w sytuacji, gdy klientem byłaby firma. Co ważne, by było to możliwe, sprzedawca przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
Eksport towarów – potrzebne dokumenty
W art. 42 ust. 3 ustawy o VAT znajdziemy przykłady dokumentów, które uprawniają sprzedawcę do zastosowania stawki 0% do sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE. Mogą być to:
- dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,
- dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
- zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny (tzw. dokument SAD).
Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a brak wymaganych dokumentów w ustawowym terminie
Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzyska wymaganych dokumentów przed terminem złożenia deklaracji za okres, w którym miała miejsce sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE? W takim wypadku nie wykazuje on tej transakcji w deklaracji VAT za dany okres, tylko w miesiącu następnym. Jeżeli jednak do tego czasu również nie uzyska potwierdzenia wywozu towarów poza UE, obowiązany jest zastosować do tej transakcji właściwą stawkę krajową (kwoty wykazuje w pozycjach dotyczących właściwej stawki w sprzedaży krajowej). Późniejsze otrzymanie dokumentów celnych uprawnia przedsiębiorcę do dokonania stosownych korekt (wycofania sprzedaży ze stawką krajową i wykazania sprzedaży z 0% w pierwotnej deklaracji).
Program do faktur – Darmowe kontoFaktura pro forma do faktury eksportowej – w ifirma.pl to możliwe! Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek
Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a VAT?
Chcialbym sprzedawac schody do Norwegii. Jednak z racji tego ze nie jestem jeszcze vatowcem to jak w takim wypadku wyglada procedura? Jak tez wyglada rozliczenie faktury w polskim urzedzie skarbowym?