Kiedy na gruncie przepisów prawa podatkowego zakup biletu lotniczego może rodzić obowiązek rozliczenia importu usług? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe? Kliknij i dowiedz się więcej na temat konieczności rozliczenia importu usług przy zakupie usługi transportu lotniczego!
Zakup biletów lotniczych stanowi nabycie usługi i w tych kategoriach należy rozpatrywać taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług. Co do zasady, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT od tego typu świadczeń jest przewoźnik, nabywca natomiast może bez ograniczeń odliczać wykazany na fakturze polski VAT (oczywiście, jeżeli występuje związek tego wydatku z działalnością opodatkowaną). Może jednak zdarzyć się wyjątek od tej zasady.
Jeżeli polski przedsiębiorca kupi bilet lotniczy na trasę przebiegającą przez terytorium Polski od zagranicznego przewoźnika, który nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, wówczas może być zobowiązany do rozliczenia importu usług. Jeżeli jest to lot krajowy, wówczas każdorazowo zastosowanie znajdzie stawka 8%, jeśli natomiast można go zakwalifikować do transportu międzynarodowego, wówczas właściwą stawką będzie 0%.
Odmienne zdanie w zakresie rozliczania zakupu usług transportu międzynarodowego (Polska – zagranica, zagranica – Polska) od przewoźnika nieposiadającego w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności prezentują organy podatkowe, które wskazują, iż w takim wypadku nabywca nie ma obowiązku rozliczenia importu usług i tym samym rozliczania VAT należnego od zakupionego biletu lotniczego. Przykład może stanowić tu interpretacja indywidualna z 30 października 2013 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. akt: IBPP4/443-353/13/PK) , w której czytamy:
Wnioskodawca, dokonując zakupu biletów lotniczych staje się nabywcą usługi, wykonanej przez zagranicznego przewoźnika. Zatem na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek jej opodatkowania, bowiem ustawodawca w żaden sposób nie wiąże tego obowiązku z nabywcą usługi – nie występuje w przedmiotowej sprawie import usług (…). W przypadku świadczenia ww. usługi, to usługodawca (przewoźnik) jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku. Podsumowując powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku, kiedy zagraniczny przewoźnik nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, po stronie Wnioskodawcy nie występuje import usług. (…)
Co ważne, ww. stanowisko nie wynika jednak z żadnych przepisów.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!