Wystawiając fakturę do paragonu warto zwrócić uwagę, kto będzie jej odbiorcą. Co do zasady, jeśli fakturę wystawimy na rzecz innej firmy, powinniśmy ująć ją w rejestrze sprzedaży VAT. Faktura do paragonu na rzecz osoby fizycznej nie musi być natomiast księgowana.
Faktury do paragonu to specyficzny rodzaj dokumentów – w związku z faktem, że sprzedaż została najpierw zewidencjonowana na kasie fiskalnej, faktura staje się poniekąd dokumentem wtórnym. Tymczasem od kiedy czynni podatnicy VAT zostali zobowiązani do wysyłania JPK VAT, zasady ujmowania faktur do paragonu w rejestrze sprzedaży VAT stały się istotniejsze.
Zgodnie z generalną zasadą, jeśli przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania w firmie kasy fiskalnej, każdą sprzedaż na rzecz osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego powinien udokumentować paragonem fiskalnym. Natomiast sprzedając na rzecz innych firm, podatnik powinien co do zasady wystawić fakturę sprzedaży.
WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2019 roku.
W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy odbiorca towaru lub usługi zwraca się o wystawienie faktury do paragonu. Osoba odbiorcy zasadniczo nie robi tu różnicy – taką fakturę można wystawić zarówno na dane osoby prywatnej, jak i na dane firmowe. Różnica pojawi się natomiast przy ujmowaniu takiej faktury w rejestrze sprzedaży VAT.
Aby rejestr sprzedaży VAT został uznany za rzetelny, powinna się w nim znaleźć co do zasady każda wystawiona faktura. W przypadku paragonów przepisy nie są tak rygorystyczne – przedsiębiorcy mogą ujmować je w rejestrze VAT na podstawie dobowego albo miesięcznego raportu kasowego.
Jeśli mamy do czynienia z fakturą do paragonu, zasadniczo występują dwa źródła dokumentujące jedną transakcję w zakresie VAT. Wybór właściwego zależy od tego, dla kogo została wystawiona faktura.
Zgodnie z przepisami – a także z opinią organów skarbowych – każda faktura wystawiona na rzecz kontrahenta prowadzącego firmę powinna być ujęta w rejestrze sprzedaży VAT. Oznacza to, że wystawiając fakturę do paragonu na rzecz innej firmy, przedsiębiorca powinien uwzględnić ją w rejestrze sprzedaży VAT, jednocześnie pomniejszając o jej wartość raport z kasy fiskalnej. Co ważne, jeśli faktura zostałaby wystawiona do paragonu już po wysłaniu JPK za dany okres, zgodnie z wyjaśnieniami MF konieczne będzie przesłanie korekty pliku.
Natomiast jeżeli o fakturę do paragonu zwróciła się osoba prywatna, co do zasady przedsiębiorca nie ma obowiązku wykazywania jej odrębnie w rejestrze. W takim przypadku można więc poprzestać na wykazaniu właściwych kwot w ramach raportu fiskalnego, a fakturę – bez księgowania – umieścić w dokumentacji firmy.
Warto pamiętać, że przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu dla osoby fizycznej tylko w sytuacji, kiedy zgłosi się ona w terminie trzech miesięcy od wystawienia paragonu – po tym terminie fakturę można, ale nie trzeba wystawić. Ograniczenie to nie dotyczy jednak faktur na żądanie innej firmy – zatem jeśli z paragonem zgłasza się inna firma, fakturę należy wystawić na bieżąco bez względu na termin takiego zgłoszenia.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!