Samochody dostawcze najczęściej nie spełniają warunków uznania ich za samochody osobowe, mimo to najczęściej spełniają warunki specjalne, które umożliwiają odliczenie od nich VAT w pełnej wysokości. Obecnie te warunki mogą zapewnić również pełne rozliczenie wydatków eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy wykorzystujący w swojej działalności samochody dostawcze powinni pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie im przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT, a od początku 2019 r. – również do odliczenia całego wydatku w kosztach uzyskania przychodów. Ograniczenie może obowiązywać także już przy nabyciu takiego samochodu.
Samochody dostawcze nie spełniają najczęściej warunków do uznania ich za samochody ciężarowe – czyli takie, którym co do zasady przysługuje pełne odliczenie VAT. Przepisy o VAT przewidują jednak, że samochody dostawcze mogą mieć prawo do pełnego odliczenia VAT, pod warunkiem posiadania odpowiedniej konstrukcji.
Zatem, zgodnie z Ustawą o VAT, do pełnego odliczenia VAT mają prawo:
Warunkiem takiego odliczenia jest uzyskanie właściwego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Gdyby samochód dostawczy nie spełnił powyższych zasad, prawo do pełnego odliczenia przysługiwałoby generalnie tylko po zgłoszeniu samochodu na druku VAT-26 oraz prowadzeniu szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdów.
Od początku 2019 r. ograniczenia w przedmiocie samochodów zaczęły obowiązywać także w podatku dochodowym – wydatki eksploatacyjne ponoszone w zakresie samochodów osobowych, wprowadzonych do majątku firmowego, mogą być zaliczone od kosztów podatkowych w 75%. Dodatkowo zmianie uległ limit wartości nabywanego samochodu osobowego, który można zaliczyć do kosztów – obecnie wynosi on 150.000 zł dla samochodów spalinowych oraz 225.000 zł dla samochodów elektrycznych.
Powyższe ograniczenia będą obowiązywały również samochody dostawcze, jeśli nie spełnią one warunków uznania ich za samochody ciężarowe. Jednocześnie, jeśli pojazd dostawczy spełni warunki wskazane w Ustawie o VAT jako uprawniające do pełnego odliczenia , generalnie nie ma przeszkód, aby rozliczać go w pełni również w podatku dochodowym, nie stosując wskazanych powyżej ograniczeń. W innym wypadku – podobnie jak przy VAT – konieczne byłoby prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, dokumentującej wykorzystanie samochodu wyłącznie dla celów działalności.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jakie warunki musi spełnić samochód dostawczy aby zaistniała możliwość odliczenia pełnego VAT?
Jakie dokumenty potrzebne są do pełnego odliczenia podatku VAT w przypadku samochodów dostawczych?
Jak wygląda rozliczenie samochodu dostawczego w podatku dochodowym?