W obecnych czasach emerytura nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności zawodowej. Emeryt, który zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi jednak pamiętać o składkach ZUS, które – w określonej części – są obowiązkowe również na emeryturze.
Emerytura i działalność gospodarcza a składki społeczne
Emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą nie podlega już obowiązkowi opłacania składek społecznych – emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Jeśli jednak się na to zdecyduje, możliwe jest opłacanie dobrowolnie składek emerytalnej i rentowej.
W działalności gospodarczej na emeryturze nie jest natomiast możliwe opłacanie składki chorobowej oraz Funduszu Pracy.
Emerytura i działalność gospodarcza a składka zdrowotna
Składka zdrowotna to generalnie jedyna składka, której opłacanie jest obowiązkowe w działalność gospodarczej emeryta. Tak jak w przypadku standardowej firmy, jest ona opłacana w wysokości 9% od dowolnej podstawy, jednak nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.
Jednocześnie może się zdarzyć, że emeryt skorzysta ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej z prowadzonej działalności gospodarczej. Sytuacja taka ma miejsce, jeżeli świadczenie emerytalne przedsiębiorcy nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz:
- Dodatkowe przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, lub
- Podatek opłacany jest w formie karty podatkowej.
Jak widać, po założeniu firmy na emeryturze może okazać się, że nie powstanie obowiązek opłacania żadnej składki ZUS. Jeśli jednak zwolnienie nie obejmie emeryta, obowiązkowa pozostaje jedynie składka zdrowotna.