|
|
2 minut czytania

Samochód ciężarowy w działalności gospodarczej

Ustawy o VAT i PIT nie wskazują wprost definicji samochodu ciężarowego. Jednak dzięki szczegółowej definicji pojazdu samochodowego i samochodu osobowego można stwierdzić, kiedy auto spełni warunki uznania go za ciężarowe.

samochód ciężarowy w działalności gospodarczej

W sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta w swojej działalności z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony zakłada się, że jest to samochód ciężarowy. W zasadzie jest to prawda, jednak co ciekawe – ani przepisy o VAT, ani o PIT nie definiują wprost samochodu ciężarowego. Jak zatem ustalić, który samochód będzie ciężarowym w świetle ustaw podatkowych?

Samochód ciężarowy a Ustawa o VAT

W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.

Ponadto w definicję samochodu ciężarowego według Ustawy o VAT wpisują się także:

  • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
    • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
  • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
  • Pojazdy specjalne, tj.:
    • Agregaty elektryczne i spawalnicze,
    • Do prac wiertniczych,
    • Koparki i koparko-spycharki,
    • Ładowarki,
    • Przenośniki do prac konserwacyjno-montażowych,
    • Żurawie samochodowe.
Uwaga!

Warunkiem uznania za samochody ciężarowe pojazdów o DMC mniejszej niż 3,5 tony jest zaświadczenie w dowodzie rejestracyjnym i dodatkowe badanie techniczne.

Samochód ciężarowy a Ustawa o PIT

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie posługuje się pojęciem samochodu ciężarowego. W tej ustawie natomiast spotkamy się wprost z definicją samochodu osobowego – generalnie jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.

Ustawa o PIT wyróżnia także dodatkowe wyjątki, które pokrywają się z tymi wymienionymi w Ustawie o VAT. Można zatem stwierdzić, że jeśli samochód został uznany za ciężarowy na podstawie przepisów Ustawy o VAT, będzie on również samochodem ciężarowym w podatku dochodowym, i vice versa.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Czy odliczenie VAT od samochodu ciężarowego do 3,5 tony jest możliwe?

    W praktyce gospodarczej przyjęło się uznawać, że pełne odliczenie VAT bez kilometrówki przysługuje samochodom ciężarowym, natomiast ograniczone – samochodom osobowym. W przepisach Ustawy o VAT, kiedy mowa o ograniczeniu odliczenia do 50% rzeczywiście odnosimy się do pojazdu samochodowego, a jak wskazuje definicja w ustawie – za pojazdy samochodowe uznajemy te, których dopuszczalna masa całkowita (dalej: DMC) nie przekracza 3,5 tony.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie