Do grupy małych podatników od 2020 r. będą mogli należeć przedsiębiorcy, których sprzedaż z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczy 2 mln euro – limit zostanie bowiem zwiększony. Co za tym idzie, większa grupa podatników będzie mogła korzystać z podatkowych przywilejów.
Wśród wielu zmian podatkowych, jakie przyniesie 2019 r., nie znalazło się jeszcze podwyższenie limitu dla małych podatników. Na tę modyfikację przedsiębiorcy będą zmuszeni poczekać do 2020 r., warto jednak już teraz przyjrzeć się planowanej nowelizacji.
Aby przedsiębiorca mógł uzyskać status małego podatnika w zakresie podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz VAT, jego sprzedaż (wraz z kwotą VAT, jeśli jest podatnikiem VAT czynnym) z poprzedniego roku podatkowego nie może przekroczyć wykazanego w ustawach podatkowych limitu.
Obecnie limit sprzedaży to 1.200.000 euro, jednak od początku 2020 r. zostanie on zwiększony do wartości 2.000.000 euro. Przeliczenia limitu będziemy dokonywać tak jak obecnie, tj. według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku (w zaokrągleniu do 1000 zł).
W związku z wprowadzeniem sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej należy pamiętać, że limit małego podatnika dotyczyć będzie także przedsiębiorstwa w spadku.
Zwiększenie limitu małego podatnika od 2020 r. oznacza, że do grona korzystających ze statusu będzie mogła należeć większa grupa podatników – tych, których sprzedaż przekroczyła 1,2 mln euro, ale jest nadal niższa niż 2 mln euro. Przedsiębiorcy ci będą mieli możliwość korzystania z przywilejów małych przedsiębiorców na standardowych zasadach.
Do najważniejszych cech statusu małego podatnika należą:
Jak widać, rozszerzenie statusu małego podatnika może oznaczać szereg przywilejów dla przedsiębiorców, którzy do tej pory przekraczali niższy limit. Warto zatem śledzić informacje w tej kwestii, a w październiku 2019 r. dokonać przeliczenia sprzedaży, aby upewnić się, czy od 2020 r. możliwe będzie korzystanie z ulg.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Jaki obowiązuje limit dla małego podatnika w 2019?
Jaki limit będzie obowiązywał od 2020 roku?
Co oznacza zmiana limitu dla małego podatnika?
Co zapewnia status małego podatnika?