Ministerstwo Finansów prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma celu wyeliminowanie z obrotu gospodarczego nieuczciwych podatników. Sięga po coraz nowsze rozwiązania, które muszą być naprawdę skuteczne. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej ustawy o STIR, która zaczęła obowiązywać od 30 kwietnia 2018 roku. System STIR monitoruje dane o przepływach finansowych, które przekazuje do szefa KAS. Ministerstwo Finansów zyskało w ten sposób dodatkowe narzędzie, które pomoże zidentyfikować transakcje gospodarcze noszące znamiona oszustw podatkowych.
- 1. Ustawa o STIR
- 2. Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT
- 3. Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT
Odmowa rejestracji VAT lub wykreślenie podatnika – omówione zagadnienia:
Ustawa o STIR
STIR – System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej wykorzystywany w sektorze finansowym – bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jest to kolejna metoda na uszczelnianie systemu podatkowego. Transakcje na rachunkach bankowych poddawane są analizie ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego. W przypadku gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia z próbą wyłudzeń skarbowych lub mają miejsce czynności zmierzające do takich wyłudzeń może nastąpić blokada rachunku do 72 godzin.
Wpływ ustawy STIR na rejestrację podatnika do VAT
W ślad za wprowadzeniem ustawy o STIR nastąpiła zmiana przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o VAT (art. 96 ust. 4a pkt 5). W świetle zmiany przepisów naczelnik urzędu skarbowego nie dokonana rejestracji podmiotu jako podatnika VAT jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podatnik prowadzi działania z zamiarem wykorzystania sektora bankowego do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji urząd skarbowy nie ma obowiązku zawiadamia o tym fakcie przedsiębiorcy.
Wpływ ustawy STIR na wykreślenie podatnika z rejestru podatników VAT
Wystąpienie okoliczności opisanych powyżej ma wpływ na wykreślenie z urzędu podatnika jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania (art. 96 ust. 9 pkt 5). Od 2017 do lutego 2019 roku wykreślono około 235 tys. podmiotów co obrazuje skalę działania fiskusa
Sprawdź w jakich sytuacjach dochodzi do wykreślenia podatnika z VAT
▲ wróć na początek