Umowa o pracę często determinuje przyjęcie danej oferty zawodowej przez kandydata i wciąż – jak wynika z badań Manpower – jest ceniona przez Polaków. Na rynku zachodzą jednak zmiany. Specjaliści coraz częściej wybierają zatrudnienie w oparciu o kontrakt B2B, który gwarantuje im elastyczność i możliwość lepszego godzenia życia prywatnego z pracą zawodową.
Alternatywne modele zatrudnienia
Według badań opublikowanych przez Manpower, już niemal połowa kandydatów opowiada się za alternatywnym modelem zatrudnienia, preferując pracę na pół etatu (16%), na kontrakcie (13%), czy w formie projektowej (17%). Tylko 3% badanych wybiera pracą zdalną.
– Jesteśmy świadkami zmian w preferencjach pracowników. Powoli umowa o pracę traci miejsce na podium, jeśli chodzi o czynnik wpływający na przyjęcie lub odrzucenie oferty. Są specjaliści, którzy chętniej decydują się na pracę na kontrakcie, motywując swój wybór możliwością realizacji innych zleceń lub chęcią osiągnięcia work-life balance – mówi Stephane Tikhomiroff, dyrektor generalny Perfetti Van Melle Polska.
W Polsce oferowana forma zatrudnienia wciąż jest jednym z głównych kryteriów wyboru danej oferty, obok finansów i możliwości rozwoju. Na wysokich stanowiskach jednak coraz częściej padają pytania o inne formy zatrudnienia. Alternatywy do etatu poszukują przede wszystkim specjaliści, którzy mają zaplecze finansowe albo kompetencje, które gwarantują im pewność zatrudnienia. Cenią ją też studenci i osoby, które mają małe dzieci.
– Na dzisiejszym rynku pracy obserwujemy także zainteresowanie pracą projektową. Praca na niepełny etat jest również chętnie wybierana przez osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową jeszcze w okresie studiów i potrzebują czasu na dokończenie nauki. Elastyczność jest także ceniona przez osoby posiadające małe dzieci, które dzięki skróconym godzinom pracy, mogą więcej czasu poświęcić rodzinie i sprawom prywatnym. Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej, Manpower
Zainteresowanie elastycznymi modelami współpracy wynika ze spadku poziomu bezrobocia. Kandydaci, którzy czują się bezpiecznie na rynku, szukają dopasowania pracy do swoich potrzeb, a nie odwrotnie. Nie chcą wiązać się na dobre i na złe z jednym pracodawcą, tylko pracować przy projektach, które gwarantują im nieustanny rozwój. Dla osób, które preferują pracę kontraktową ważna jest więc zarówno różnorodność, jak i autonomia, zwłaszcza że w ich zawodach liczy się nie tyle liczba przepracowanych godzin, a efekty.