Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w dalszej części WDT, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Transakcja odbywa się pomiędzy czynnymi podatnikami VAT i jest bardzo korzystna dla polskiego przedsiębiorcy. Do takich transakcji stosuje się 0% stawkę podatku VAT. Aby transakcja nie została zakwestionowana przez organy skarbowe na tę okoliczność musi być spełnione kilka warunków.
- 1. Podstawowe warunki uznania transakcji za WDT
- 2. Zastosowanie stawki podatku VAT 0%
- 3. Dokumentowanie odbioru towaru osobiście samochodem
WDT i odbiór osobisty – omówione zagadnienia:
Podstawowe warunki uznania transakcji za WDT
Po pierwsze obie strony transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Po drugie zarówno dostawca jak i nabywca muszą posiadać właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Taki identyfikator zawiera dwuliterowy kod nadany przez państwo członkowskie.
Po trzecie przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik musi być w posiadaniu dokumentacji potwierdzającej wywóz towaru z kraju.
Po czwarte w momencie składania deklaracji podatkowej, w której wykazuje się WDT przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Zastosowanie stawki podatku VAT 0%
Kluczowe dla uznania transakcji za WDT jest właściwe udokumentowanie odbioru towaru przez nabywcę. Spełnienie ustawowych przesłanek przed terminem na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pozwala na zastosowanie zerowej stawki podatku VAT. Nieco inne dokumenty są wymagane jeżeli towar jest dostarczany przez przewoźnika (spedytora).
Dokumentowanie odbioru towaru osobiście samochodem
Katalog dokumentów potwierdzających wywóz towarów został zapisany w art. 42 ustawy o VAT, nie jest to katalog zamknięty.
Wykaz dokumentów jakie powinien posiadać przedsiębiorca jeżeli towar będzie odbierał nabywca własnym samochodem:
- Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
- Dokument zawierający co najmniej:
- Inne dokumenty potwierdzające, że nastąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa:
2.1. Imię i nazwisko lub nazwę, adresy siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika oraz nabywcy.
2.2. Adres, pod który przewożone są towary jeżeli jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy.
2.3. Określenie towarów i ich ilości.
2.4. Potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę do miejsca, o którym była mowa powyżej.
2.5. Rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary. Jeżeli transport odbywałby się środkami transportu lotniczego – numer lotu.
3.1. Korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie.
3.2. Dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu.
3.3. Dokument potwierdzający zapłatę za towar.
3.4. Dowód potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Dokumentami potwierdzającymi dokonanie transakcji WDT mogą być również inne dowody, które potwierdzają, że transakcja miała miejsce i nie jest to transakcja pozorna na obejście przepisów prawa podatkowego.
Ważne!
Wadliwa dokumentacja lub jej brak może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT.
▲ wróć na początek