Przedsiębiorcy, którzy czasami dokonują nieregularnych wpłat swoich zobowiązań wobec ZUS zastanawiają się czy przypadkiem nie posiadają z tego tytułu jakichś zaległości. Przed zmianą funkcjonalności wpłaty były dokonywane na trzy numery rachunków bankowych w ZUS w podziale na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Po zmianie wszystkie wpłaty wpływają na jeden indywidualny numer rachunku płatnika składek. Z jednej strony jest to ułatwienie techniczne. Z drugiej jednak strony nie zawsze rozliczenia wpłat po terminie lub na zaległości jakie ma przedsiębiorca są zgodne z tym co znajduje się na koncie w ZUS.
Metody ustalania salda składek ZUS
Saldo konta rozliczeniowego w ZUS dotyczy płatnika składek. Płatnikami są firmy zatrudniające pracowników, ale są nimi również jednoosobowe firmy prowadzące działalność gospodarczą. Występują one wówczas w podwójnej roli: podatnika i płatnika.
Ustalenie salda składek w ZUS możliwe jest na kilka sposobów:
- Jeżeli jesteśmy zarejestrowani i posiadamy konto na PUE wówczas po wejściu na stronę www.zus.pl możemy się zalogować: Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwa bardzo często udzielają przedsiębiorcy biurom rachunkowym. Posiadanie takiego upoważnienia pozwala na bieżący monitoring rachunku rozliczeniowego w ZUS.
- Inną możliwością jest złożenie wniosku RD-3 “Wniosek o informację o stanie konta płatnika składek” przez PUE, pocztą, osobiście lub przez pełnomocnika.
- Można umówić się z doradcą płatnika składek, który jest w każdej placówce ZUS.
- Można również skontaktować się z konsultantem w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.
Ustalanie salda składek przez PUE-ZUS
Sprawdzenia stanu konta płatnika składek dla przedsiębiorcy zarejestrowanego na PUE-ZUS jest bardzo praktyczne i wygodne. Po zalogowaniu widoczne są liczne zakładki, które swobodnie można otwierać i zapoznawać się z ich zawartością. Przy bliższym poznaniu można w dość intuicyjny sposób pozyskać interesujące nas informacje. Można sprawdzić jakie przedsiębiorca posiada saldo składek za poszczególne okresy rozliczeniowe, jak również łączne saldo bieżące, widoki poniżej.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
▲ wróć na początekWniosek RD-3 jako informacja o stanie konta
Inną formą pozyskania informacji o saldzie konta płatnika składek jest złożenie wniosku RD-3. Wniosek można złożyć przez PUE-ZUS, osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika. W odpowiedzi na zapytanie ZUS przekaże przedsiębiorcy odpowiedź, w której odniesie się w sposób bardzo ogólny do stanu konta. Wskaże czy jest zaległość, nadpłata czy też saldo wynosi zero. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Zmiany w zakresie składania wniosku RD-3
Jak można przeczytać na stronie internetowej ZUS od 27 sierpnia 2019 roku została wprowadzona nowa funkcjonalność w zakresie informacji na podstawie wniosku RD-3. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadzono na profilu płatnika składek na PUE-ZUS możliwość samodzielnego tworzenia elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W ten sposób można również pozyskać informację o saldzie płatnika składek w ZUS. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Można go zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Dodatkowo ZUS uruchomił online specjalną wyszukiwarkę dla instytucji, do których składane są samodzielnie przygotowane informacje. Będzie można w niej potwierdzić autentyczność przedłożonych danych.
Pozostałe metody
Inne metody wskazane na początku sprowadzają się do kontaktu osobistego z przedstawicielem ZUS lub kontaktu telefonicznego przez Centrum Obsługi Telefonicznej.
Opisane metody weryfikacji salda składek ZUS pozwolą na wybranie optymalnego rozwiązania przez przedsiębiorcę. Forma jaką wybierze płatnik składek będzie zależała od jego decyzji.
▲ wróć na początek