|
|
3 minut czytania

Ustalanie salda składek przez PUE-ZUS

Od 2018 roku ZUS wprowadziła osobisty numer rachunku bankowego dla każdego przedsiębiorcy. Od tego czasu zapłata składek ZUS odbywa się na wskazany rachunek, w jednej kwocie. Sprawdź w jaki sposób sprawdzić saldo składek w ZUS.

korzystanie z PUE-ZUS

Informatyzacja w kontaktach urząd – przedsiębiorca zagościła na dobre w przestrzeni publicznej. Powstaje coraz więcej możliwości załatwienia spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. Takie też rozwiązania wprowadził ZUS zakładają Platformę Usług Elektronicznych, w skrócie PUE. Dzięki tej platformie przedsiębiorca ma ułatwiony dostęp do usług świadczonych przez ZUS.

Co można zobaczyć i załatwić przez PUE?

PUE daje wiele możliwości, między innymi:

  • pozwala przekazać dokumenty rozliczeniowe, ubezpieczeniowe,
  • umożliwia składanie zapytań i odbiór odpowiedzi na nie,
  • składanie wniosków i otrzymywanie odpowiedzi,
  • przeglądanie danych zgromadzonych w ZUS,
  • umówienie się na wizytę w ZUS.

Tym kanałem komunikacji płatnik składek może również mieć dostęp do zwolnień lekarskich pracowników, a biuro rachunkowe do kont swoich klientów.

Sposób rozliczania składek na PUE

Od 2018 roku od kiedy wszystkie firmy dokonują wpłat składek ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) należy pamiętać, że nieco inaczej wygląda sposób rozliczania wpłat. Bardzo ważne jest, że jeżeli firma posiada zaległości w opłacaniu składek wpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na ich pokrycie. Bez znaczenia pozostaje wskazanie okresu przy wpłacie. Podobnie sytuacja wygląda jeśli płatnicy składają korekty deklaracji. Rozliczenia w ZUS mogą odbiegać od tych, które płatnicy sporządzają na własne potrzeby. Każdorazowe zaksięgowanie wpłaty bądź deklaracji rozliczeniowej lub jej korekty wpływa na zmianę salda na koncie ZUS.

▲ wróć na początek

W jaki sposób sprawdzić saldo składek przez PUE?

Po zalogowaniu się do PUE wchodząc na zakładkę “Płatnik” zobaczymy widok panelu płatnika.

Widok z saldem zaległości:

widok PUE ZUS z saldem zaległości

Widok z saldem nadpłaty:

składki ZUS z saldem nadpłaty

Poruszając się pomiędzy zakładkami można sprawdzić saldo bieżące ogółem, saldo miesięczne za okres ostatnich 12 miesięcy według stanu na koniec każdego z nich:

saldo składek ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają konta na platformie PUE ZUS mają możliwość ustalenia salda składek w ZUS innymi metodami.

Sprawdź jak założyć konto PUE-ZUS.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie