Polacy chętnie korzystają z różnych form komunikacji międzymiastowej. W ostatnich latach popularne stały się takie serwisy jak BlaBlaCar.pl lub JedziemyRazem.pl i aplikacje inOneCar lub JoomPin. Dzięki tym serwisom i aplikacjom możemy łatwo i szybko dostać się do obranego celu podróży. Wystarczy umówić się z kierowcą, który zamieścił informację w serwisie o swojej trasie przejazdu i terminie podróży. Za takie udogodnienia pasażer płaci określoną stawkę za przejechane kilometry.
- 1. Zasady carpoolingu
- 2. Carpooling a opodatkowanie
- 3. Carpooling a samochód służbowy
Carpooling a podatki – omówione zagadnienia:
Zasady carpoolingu
Forma grupowego przejazdu prywatnym pojazdem nazywa się carpooling. Jest to wygodna forma oszczędności dla kierowcy jak i pasażera, ponieważ kierowca podzielił koszty podróży na pasażerów i siebie.
Należy zwrócić uwagę, iż carpooling rożni się tym od zorganizowanego przejazdu pasażerskiego, że to pasażerowie dostosowują się do trybu i celu podróży kierowcy.
Carpooling a opodatkowanie
Należy pamiętać, że takie przychody z przejazdu nie powinny przewyższać poniesionych kosztów takich jak zakup paliwa czy opłaty drogowe. Niesie to za sobą wymóg opodatkowania a jeżeli odbywa się to w sposób ciągły i zorganizowany możemy być zobowiązani do założenia działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział sytuację, kiedy nie trzeba zakładać działalności gospodarczej.
Art. 5 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców mówi, iż przychody osoby fizycznej z działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2019 minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł, czyli 50% to 1125 zł) oraz nie prowadzono wcześniej działalności albo prowadzono ją, ale przed 30 kwietnia 2017 roku firma została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i od tego momentu nie rejestrowano jej ponownie, nie ma wymogu rejestrowania działalności gospodarczej.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zgodnie z art. 13 ustawy o PIT, w przypadku używania samochodu służącego do tej działalności, są zobowiązane do opodatkowania przychodu.
Dla osób opodatkowanym podatkiem VAT jest to usługa, pojmowana jako świadczenie inne niż dostawa towaru. Usługa ta podlega opodatkowaniu w sytuacji, kiedy jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Carpooling a samochód służbowy
Używając swojego firmowego czy służbowego pojazdu i jednocześnie pobierając opłaty od pasażerów musimy liczyć się z tym, iż jest to dochód podlegający opodatkowaniu. Jest to forma obniżenia firmowych kosztów a tym samym zwiększenia dochodów.
Ustawodawca na podstawie odpowiedzi z dnia 1 czerwca 2015 r. Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 32705, nie przewiduje szczególnych rozwiązań dotyczących opodatkowania carpoolingu. Każda sytuacja jest rozpatrywana przez Urzędu Skarbowe indywidualnie. Nie ma jednoznacznych przepisów omawiających takie zagadnienia jak np.: zastosowanie kasy fiskalnej czy kwalifikacja jako transport pasażerski.