Wspólność majątkowa małżeńska jest to typowy ustrój pomiędzy małżonkami jaki powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Majątek wspólny obejmuje wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje lub przez jednego z małżonków. Co wchodzi w skład majątku wspólnego szczegółowo opisuje ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Skoro wszystko jest wspólne to powstaje pytanie czy możliwa jest darowizna pomiędzy małżonkami?
- 1. Co to jest majątek osobisty małżonka?
- 2. Umowa darowizny pomiędzy małżonkami
- 3. Darowizna z majątku wspólnego do majątku osobistego
- 4. Zgłoszenie umowy darowizny do urzędu skarbowego
Darowizna między małżonkami – omówione zagadnienia:
Co to jest majątek osobisty małżonka?
Większość osób przed zawarciem związku małżeńskiego jest w posiadaniu określonych dóbr materialnych. Mogły to być dla przykładu:
- mieszkania,
- domy,
- samochody,
- grunty,
- środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym.
Umowa darowizny pomiędzy małżonkami
Oczywiście nawet po zawarciu związku małżeńskiego można umową darowizny przekazać dobra materialne z majątku osobistego na rzecz współmałżonka. Może to być darowizna, która wejdzie tylko w skład majątku osobistego obdarowanego małżonka. Może również wystąpić sytuacja, że darowizna będzie miała miejsce z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków. Nastąpi wówczas rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej.
Darowizna z majątku wspólnego do majątku osobistego
Nie ma natomiast możliwości, albo jest ona ograniczona, co do przekazania w formie darowizny swojej części w majątku wspólnym np. ½ samochodu na rzecz drugiego małżonka. Takie postępowanie w czasie trwania małżeństwa może nosić znamiona podziału majątku wspólnego. Rodzi również określone konsekwencje dla ewentualnych wierzycieli, którzy mogą zaspokajać swoje roszczenia z majątku wspólnego i osobistego dłużnika. W takich sytuacjach należałoby zasięgnąć opinii prawnika.
Zgłoszenie umowy darowizny do urzędu skarbowego
W sytuacji gdy dojdzie do zawarcia prawnie skutecznej umowy darowizny w sytuacjach opisanych powyżej należy pamiętać o właściwym jej udokumentowaniu i zgłoszeniu w terminie 6 miesięcy na formularzu SD-Z2 do urzędu skarbowego. Wszystkie umowy dotyczące nieruchomości muszą być zawierane przed notariuszem.
Niezwykle istotne jest właściwe udokumentowanie darowizny. Jeżeli jeden z małżonków z majątku odrębnego przekaże środki pieniężne to musi to być przelew bankowy lub przekaz pocztowy z właściwym opisem dla kogo przeznaczone są te środki i jaki jest ich charakter. W sytuacji, gdy będzie to darowizna do majątku wspólnego w tytule przelewu powinny być wpisane imiona i nazwiska obojga małżonków.
Czy podarowane w ten sposób pieniądze można przelać na IKZE i odliczyć od podatku? Czy taka darowizna stanowi dochód małżonka który został obdarowany?