Darowizna majątku firmy na rzecz osoby trzeciej, a więc spoza kręgu rodziny, powinna być udokumentowana prawidłową sporządzoną umową darowizny. Powinny się w niej znaleźć informacje na temat stron, które zawierają taką umowę, datę jej sporządzenia, podpisy uczestników, ale przede wszystkim szczegółowy wykaz składników majątku będących przedmiotem darowizny. Wykaz powinien zawierać nazwy składników, ilości, ceny jednostkowe i wartości.
- 1. Co może być przedmiotem darowizny?
- 2. Darowizna a podatek PIT
- 3. Darowizna a VAT
Darowizna na rzecz osoby trzeciej – omówione zagadnienia:
Co może być przedmiotem darowizny?
Przedsiębiorca może dokonać darowizny każdego rodzaju składnika majątku firmy. Mogą to być zarówno środki trwałe w postaci ruchomości i nieruchomości, może to być wyposażenie firmy, ale mogą to również być towary i materiały handlowe.
W przypadku darowizny nieruchomości umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Dokonanie takiej darowizny nie będzie dla podatnika obojętne na gruncie podatku dochodowego i podatku VAT.
Darowizna a podatek PIT
W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna nie znajdzie się po stronie przychodów u darczyńcy, ale to wcale nie oznacza, że nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego. Otóż o ile darowizna środków trwałych nie spowoduje wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów to już darowizna towarów handlowych takie wyłączenie wymusza. W art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zawarty przepis mówiący, że darowizn nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.
W momencie darowizny kol. 10 PKPiR powinna zostać pomniejszona o koszty darowanych towarów. Automatycznie taka operacja będzie miała bezpośredni wpływ na wysokość dochodu i na ustalenie podstawy opodatkowania w podatku PIT. Na temat wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów można więcej przeczytać tutaj.
Darowizna a VAT
Darowizna w podatku VAT zasadniczo nie różni się niczym od odpłatnej dostawy towarów i usług. W ustawie o podatku od towarów i usług w art. 7 ust. 2 pkt wskazano na “wszelkie inne darowizny” jako podlegające pod opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Tym samym każdego rodzaju darowizna, bez względu na status osoby obdarowanej i stopnie pokrewieństwa w każdym przypadku będzie opodatkowana podatkiem VAT jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. Jeżeli będzie przekazywany środek trwały w postaci samochodu osobowego w formie darowizny darczyńca może dokonać korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 90b ustawy o VAT.