Okres kwarantanny nie musi oznaczać starty czasu. Wiele platform oddaje do dyspozycji pakiety umożliwiające rozwój. Wybraliśmy darmowe źródła wiedzy, które mogą pomóc w razie nudy podczas długich dni kwarantanny. Proponowane przez nas strony oprócz zajęcia czasu, gwarantują również zdobycie cennych umiejętności i – przede wszystkim – odpowiadają na pytanie co robić w czasie kwarantanny aby się nie nudzić?
- 1. Prezentacje NBP
- 2. AKADEMIA PARP
- 3. Co robić w czasie kwarantanny w domu z dzieckiem?
- 4. Zostań w domu… z książką
Czas kwarantanny w domu – omówione zagadnienia:
Co robić w czasie kwarantanny?
Prezentacje NBP
Kwarantanna to dobry czas na dokształcanie. Krótkie prezentacje NBP umożliwią uzupełnienie wiedzy i być może poszerzą zakres zainteresowań niejednego przedsiębiorcy. Materiały Narodowego Banku Polskiego podzielone na grupy tematyczne, z których poznasz podstawowe pojęcia z zakresu finansów, podatków i przedsiębiorczości. Szczególnie polecamy odcinki takie jak:
- „Analiza techniczna. Jak czytać wykresy giełdowe?” z działu Moje finanse, która w jasny sposób tłumaczy podstawowe mechanizmy funkcjonowania giełdy,
- „Bitwa o handel” z działu Przedsiębiorczość, która pozwoli cofnąć się do lat powojennych i poznać nieco historii,
- „Wpływ inflacji” z działu Pieniądz i polityka pieniężna, z której dowiesz się, jak ważna jest inflacja dla gospodarki każdego kraju.
AKADEMIA PARP Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Strona Akademii zawiera wiele szkoleń biznesowych przeznaczonych dla przedsiębiorców znajdujących się w różnych punktach rozwoju firmy – zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących. Kursy podzielone są na kilka modułów, dzięki którym orientacja w portalu jest prosta. Bez trudu można tu znaleźć różnorodne projekty przydatne w prowadzeniu firmy. Szczególnie warto przyjrzeć się:
- „Finanse MŚP dla niefinansistów: o mechanizmach kontroli wewnętrznej, wycenie aktywów i zobowiązań” z Modułu Finanse – dla przedsiębiorców, którzy chcą poznać podstawowe rozwiązania z zakresu finansów,
- „E-commerce i marketing internetowy w MŚP o stosowaniu narzędzi marketingu internetowego i wdrażaniu sklepu”, „Zarządzanie sprzedażą i relacje z klientami” – z Modułu Marketing przydatny przedsiębiorcom, którzy przenieśli swój biznes do internetu,
- „Umiejętności interpersonalne” z Modułu Kompetencje o rozwijaniu empatii, funkcjonowaniu zespołu i kształtowaniu asertywności.
Co robić w czasie kwarantanny w domu z dzieckiem?
Dla rodziców korzystających z zasiłku opiekuńczego lub zmuszonych do chwilowego zamknięcia firmy, przydadzą się propozycje, z których można skorzystać podczas spędzania czasu z dzieckiem.
Dobrym pomysłem będzie nauka języków. Poznawanie obcego języka rozwija myślenie abstrakcyjne i wspomaga zdolność koncentracji – tak istotne w prowadzeniu biznesu. Jest to zajęcie, do którego można zaangażować całą rodzinę i w kreatywny sposób spędzić wspólne chwile. Do pojęcia podstaw nowego języka nie potrzeba wiele czasu, dlatego zawsze warto spróbować. Dzięki nauce języków wzrasta poziom endorfin w organizmie, a dodatkowe źródło radości zdecydowanie przyda się w ponurym okresie zagrożenia koronawirusem.
Zostań w domu… z książką
Wiele platform udostępnia swoje zbiory za darmo. Jak twierdzą naukowcy z Sussex University: lektura redukuje stres nawet o 69 procent. To niezwykle ważne w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, kiedy wszyscy doświadczają nieprzyjemnych uczuć lęku i napięcia. Czytanie jest dla mózgu formą treningu – skutecznie go pobudza i zapobiega szkodliwej bierności.
Zespół IFI poleca korzystanie ze zbiorów on-line: począwszy od Legimi i innych platform, aż po aplikację Empik Go. Wiele stron internetowych znacznie obniżyło cenę dostępnych e-booków, a wyżej wspomniana aplikacja pokusiła się o udostępnienie darmowych książek i audiobooków. Zachęcamy do samodzielnego szukania interesujących tytułów. Książki to źródło dostosowane do wszystkich potrzeb – uzyskania wiedzy specjalistycznej (o prowadzeniu biznesu, sytuacjach kryzysowych itp.) i potrzeby czystej rozrywki (np. literatura młodzieżowa).
Zachęcamy do twórczego wykorzystywania wolnego czasu. Z trudnego okresu, który obecnie nas doświadcza, możemy wyjść silniejsi o uzyskaną wiedzę, cierpliwość i nowe zainteresowania.
Zostań w domu i doceń codzienność.