|
|
3 minut czytania

Tarcza finansowa a tarcza antyktyzysowa – czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

Z powodu pandemii korzystasz z różnego rodzaju pomocy w ramach środków publicznych? Sprawdź czy można je łączyć.

tarcza antykryzysowa 3.0

Przedsiębiorcy w związku z trwającą pandemią COVID-19 mogą się starać o pomoc finansową z różnych źródeł. Temat jest nowy i do tej pory nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Przepisy w uproszczeniu powstają z dnia na dzień i są bardzo obszerne dlatego czasami tak trudno połapać się co można a czego nie można korzystając ze wsparcia. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

Tarcza antykryzysowa jakie wsparcie oferuje?

Tarcza antykryzysowa jest to pakiet rozwiązań, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom z powodu pandemii COVID-19. W ramach pakietu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS przedsiębiorcy za okres 3 miesięcy marzec-maj 2020 r.
  2. Zwolnienie z części składek ZUS za pracowników.
  3. Wypłatę świadczenia postojowego w związku ze spadkiem obrotów na skutek pandemii.
  4. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.
  5. Pożyczkę w wysokości 5.000 zł dla mikroprzedsiębiorcy.

Które formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej przyznawane są w ramach pomocy publicznej omówiliśmy w publikacji, którą można przeczytać tutaj.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia

 

Tarcza finansowa jakie wsparcie oferuje?

W ramach ustawy tarcza antykryzysowa został powołany do życia program wsparcia tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Program jest skierowany do wszystkich przedsiębiorców, którzy po spełnieniu warunków mogą skorzystać z finansowania na preferencyjnych warunkach.

Wsparcie w ramach subwencji przyznanej z PFR może być umorzone nawet do wysokości 75% otrzymanych środków przy spełnieniu określonych warunków, z którymi należy szczegółowo się zapoznać. Wiele informacji można uzyskać na stronie internetowej PFR.

Środki finansowe przyznane w ramach wsparcia mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, między innymi na:

  • pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników,
  • koszty zakupu towarów i materiałów,
  • koszty usług obcych,
  • zapłatę należności publicznoprawnych,
  • zakup urządzeń i środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia?

Przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie zarówno w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. Wysokość finansowania z obu form w ramach pomocy publicznej nie może przekroczyć kwoty 800.000 euro. W tym miejscu należy podkreślić, że nie wszystkie formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej należy wykazywać jako pomoc publiczną, a zaliczają się do nich:

  • świadczenie postojowe,
  • dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP.

Również dla tych świadczeń nie stanowiących pomocy publicznej możliwe jest łączenie wsparcia z PFR i tych świadczeń. Zasady kumulacji pomocy zostały opisane na stronie internetowej UOKIK.

Tarcza finansowa PFR dla mikrofirm.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie