O dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń pracowników w związku z pandemią mogą się starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to jedna z form pomocy jaka została przyznana na ochronę miejsc pracy w związku z COVID-19. Dofinansowanie może być przyznane w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy bądź z przestojem ekonomicznym. W publikacji przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na swojej stronie internetowej odniosło się do kluczowych zagadnień w temacie dofinansowania z FGŚP, a oto one.
Przedsiębiorca, który ubiega się o dofinansowanie musi spełniać szereg wymagań ustawowych, m.in.:
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca ustala w porozumieniu ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracowników. Kopię porozumienia załącza się do wniosku składanego do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP).
Ustawa tarcza antykryzysowa pod pojęciem obrotu gospodarczego uznaje spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów może być wykazany na 2 sposoby:
Decyzja w tej kwestii należy do przedsiębiorcy.
W rozumieniu ustawy nie musi to być miesiąc kalendarzowy, ale także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, a więc może to być inny dzień niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego.
Zgodnie z tym co można przeczytać na stronie MRPiPS metodologię obliczania spadku obrotów w ujęciu ilościowym powinien wypracować przedsiębiorca indywidualnie. Powinien mieć jednak na uwadze, aby obliczenia były miarodajne, wiarygodne, obiektywne i adekwatne do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca, który otrzyma dofinansowanie z FGŚP musi pamiętać o każdorazowym powiadamianiu WUP w ciągu 7 dni roboczych o powstaniu okoliczności, które mają wpływ na wysokość uzyskanego wsparcia.
Środki, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek WUP. Może tak się zdarzyć jeżeli w okresie przestoju ekonomicznego pracownicy podejmą pracę.
Również w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie wypowiedziana przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika, jak również jeżeli otrzymane środki zostaną wykorzystane niezgodnie z warunkami umowy podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami za zwłokę jak od zaległości podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca odmówi poddania się kontroli ma obowiązek zwrócić 100% dofinansowania wraz z odsetkami za zwłokę.
W takiej sytuacji przedsiębiorca zwraca jedynie część otrzymanego dofinansowania bez odsetek za zwłokę. Przedsiębiorca powinien o tym fakcie powiadomić dyrektora WUP w terminie 7 dni.
Wnioski o świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP można składać do 27 września 2020 r.
Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń w czasie przestoju ekonomicznego? – przeczytaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!