Przedsiębiorcy przy dokonywaniu różnego rodzaju opłat zastanawiają się czy każdy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda ustawa o podatku dochodowym definiuje co może być kosztem, jak również wymienia kategorie wydatków, które zaliczają się do kosztów i które są z nich wyłączone, ale to i tak czasami nie wystarcza. W jaki sposób ustalać co może a co nie może być kosztem uzyskania przychodów?
Przedsiębiorcy przy dokonywaniu różnego rodzaju opłat zastanawiają się, czy każdy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda ustawa o podatku dochodowym definiuje co może być kosztem, jak również wymienia kategorie wydatków, które zaliczają się do kosztów i które są z nich wyłączone, ale to i tak czasami nie wystarcza. W jaki sposób ustalać co może, a co nie może być kosztem uzyskania przychodów? I jak wygląda to z opłatą za użytkowanie wieczyste?
W podatku dochodowym do kosztów podatkowych zalicza się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Mogą to być również koszty służące zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Koszt musi być poniesiony przez przedsiębiorcę, nie może znajdować się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, musi być właściwie udokumentowany i mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt – zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury/rachunku albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury/rachunku.
Użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości gruntowej, jest jednym z trzech rodzajów praw rzeczowych, obok własności i praw rzeczowych ograniczonych. Polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony jako 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast.
Ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów ma charakter ogólny, dlatego każdorazowo wydatek powinien być analizowany indywidualnie. Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami lub musi on służyć zachowaniu źródeł przychodów.
Wydatki związane z nieruchomościami i gruntami wykorzystywanymi w prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Taki koszt nie ma na pewno bezpośredniego związku z uzyskaniem przychodów, nie można go przypisać do konkretnego przychodu, ale jest to rodzaj kosztu pośrednio związanego z prowadzoną działalnością.
Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach. Między innymi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.520.2018.2.JK z dnia 1 marca 2019 r. uznał, że wydatki na opłaty związane z użytkowaniem wieczystym mogą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów.
Opłatę za użytkowanie wieczyste ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki” w dacie jej poniesienia/zapłaty, a podstawą do zaliczenia w kosztach opłaty będzie potwierdzenie zapłaty.
Od 2019 roku istnieje możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność na zasadach wynikających z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele gruntów będący przedsiębiorcami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Czym jest użytkowanie wieczyste?
Czy opłata za użytkowanie wieczyste może być kosztem uzyskania przychodu?
Jaki rozliczyć opłatę za użytkowanie wieczyste?