|
|
3 minut czytania

Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

Jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź o jakie dofinansowanie z PFRON możesz się ubiegać.

dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

Planujesz założenie firmy?

Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest to fundusz, który zgromadzone środki przekazuje osobom niepełnosprawnym na różne cele. Z tego typu wsparcia finansowego mogą również skorzystać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Taka osoba powinna złożyć wniosek o dotację w Powiatowym Urzędzie Pracy. Składając taki wniosek należy pamiętać, że osoba z orzeczeniem może ponownie wnioskować o otrzymanie środków dopiero po upływie 12 miesięcy od czasu zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności gospodarczej. Wniosek z załącznikami można pobrać ze strony internetowej PUP. Każdy Urząd Pracy ma swój wzór wniosku, a więc należy korzystać z dostępnych formularzy w PUP właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Na etapie składania wniosku osoba niepełnosprawna musi:

  • mieć przygotowany biznesplan,
  • zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 12 lub 24 miesięcy.
Biznes plan składa się z kilku części, do których są szczegółowe instrukcje w jaki sposób powinny być wypełnione. Jest to bardzo ważne, gdyż większa część z nich podlega pod formalną ocenę przy rozpatrywaniu wniosku.

Ważne jest, że działalność gospodarczą należy zarejestrować dopiero po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy. W przeciwnym razie wniosek nie będzie rozpatrywany.

Co jest brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?

Komisja, która dokonuje weryfikacji i oceny złożonych wniosków bierze pod uwagę następujące elementy:

  • przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki,
  • kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków,
  • uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
  • wysokość środków własnych wnioskodawcy.

Wnioskodawca przed zawarciem umowy może jeszcze negocjować jej warunki. W takim przypadku sporządza się protokół z negocjacji. Finalnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje zawarcie umowy, w której znajdują się również zasady wydatkowania i rozliczania środków.

Jest nawet wydane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (Dz. U. 2018 poz. 2342).

Czy wpłaty do PFRON mogą być kosztem? – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 1 czerwca 2022 o 13:05
    wojtek

    Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, refundacja składek na emerytalne i rentowe – czy podlega pod zdrowotne ?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Jak zdobyć dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą?

    Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o przyznanie dotacji z PFRON na założenie własnej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:
    • Posiada orzeczenie o niepełnosprawności.
    • Jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
  2. Jakiej wysokości jest dofinansowanie do działalności gospodarczej dla osób niepełnosprawnych?

    Wysokość dotacji uzależniona jest od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia firmy.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie