Prowadzenie stron internetowych, na których zamieszczane są różne treści może mieć związek zarówno z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale nie tylko. Wiele osób realizuje w ten sposób swoje pasje i robi to hobbystycznie co nie przeszkadza, aby tego typu działania stały się dodatkowym źródłem ich przychodów. W tym miejscu pojawia się sygnał, że powstały przychód powinien być opodatkowany. W jaki sposób rozpoznać przychód i jak go opodatkować?
W jaki sposób są kwalifikowane przychody z najmu powierzchni na stronie internetowej?
Dość długo organy podatkowe stały na stanowisku, że udostępnianie strony internetowej za wynagrodzeniem jest formą umowy nienazwanej, której nie można jednoznacznie przypisać cech umowy najmu lub dzierżawy. Przychody poza działalnością gospodarczą były kwalifikowane do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT. Dopiero orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało jednolitą, lecz odmienną od dotychczasowego stanowiska Ministerstwa Finansów, linię rozstrzygnięć w tym zakresie. W wyrokach sądów administracyjne uznawano, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną zarządzającą stroną internetową należy zakwalifikować do źródła przychodów – najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT).
To przekonało Ministra Finansów do wydania interpretacji ogólnej nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000 z dnia 05.09.2014 r., w której utrzymał stanowisko sądów administracyjnych wskazując, że:
“Uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, stwierdzam, że osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m.in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. Przychody z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej.”
Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów zachowała swoją aktualność do dnia dzisiejszego i powołują się na nią organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.
W jaki sposób opodatkować przychody z najmu powierzchni reklamowych?
Przychody z najmu powierzchni reklamowych uzyskiwane w sytuacji, gdy na stronie internetowej np. poczytnego blogera reklamodawca (podmiot, który chce się reklamować) zamieszcza reklamę swojej firmy. W takiej sytuacji uzyskane przychody poza działalnością gospodarczą można opodatkować na dwa sposoby:
- podatkiem dochodowym według skali podatkowej 17% i 32% powyżej 85.528 zł,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym 8,5% i 12,5% powyżej 100.000 zł.
- zasady ogólne skali podatkowej,
- zasady ogólne podatek liniowy,
- zryczałtowany podatek dochodowy.