Prowadzisz działalność w branży turystycznej? Sprawdź jaką formę wsparcia przygotowuje rząd.
Epidemia COVID-19 wywarła duże piętno na szeroko rozumianej branży turystycznej. Z dnia na dzień zablokowano wszelkiego rodzaju wyjazdy, wycieczki, zarówno w kraju, jak i za granicą. Specyfiką tej branży jest to, że pobierane są zaliczki przed realizacją usługi. Wielu zainteresowanych odstąpiło od umowy lub je rozwiązało z powodu epidemii. Przedsiębiorcy z branży turystycznej nie byli przygotowani na taki rozwój sytuacji, stąd wystąpiły u nich poważne zatory finansowe. Oczywiście program wsparcia oferowany w ramach tarczy antykryzysowej nieco złagodził skutki, ale nie były to jednak wystarczające środki. Dlatego też wprowadzono zmianę przepisów w tej kwestii, znaną jako tarcza turystyczna. Sprawdź, co dokładnie zmieni się w prawie od jesieni 2020.
Dnia 14 sierpnia 2020 roku trafił do sejmu Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka już tylko na opublikowanie.
Zmiana przepisów skierowana jest do przedstawicieli zawodów branżowych tj.: artystów, twórców, organizatorów turystyki, agentów turystycznych, pilotów i przewodników, ze szczególnym uwzględnieniem tego, że w zawodach tych często praca ma charakter sezonowy. Branża zajmująca się organizacją targów, wystaw i kongresów również z dnia na dzień została bez zleceń. Nie pozostało to bez wpływu na sytuację finansową przedsiębiorców funkcjonujących w tym obszarze.
Jak można przeczytać w ustawie i w uzasadnieniu do niej, wprowadzone zmiany będą obejmowały zagadnienia, które zostaną omówione poniżej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie wnioski można było składać do 27 września 2020 r. Po zmianie wnioski będzie można złożyć w granicznym terminie 30 dni od dnia ustania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
W związku ze stanem pandemii powstały 2 możliwości zrealizowania dokonanej wpłaty na poczet przyszłej usługi turystycznej. Turyści mogli wystąpić o zwrot zaliczki. W takim przypadku przepisy ustawy tarcza antykryzysowa wprowadziły termin 180-dniowy na zwrot środków finansowych. Inną formą była możliwość zamiany zaliczki na voucher, który pozwalał na realizację zawartej umowy, w innym terminie.
Organizator imprezy turystycznej będzie mógł się ubiegać o wypłatę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego na rzecz podróżnego pod warunkiem, że:
Wniosek organizatora turystyki będzie musiał zawierać informacje:
Dodatkowo organizator turystyki dokonuje wpłat w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rzecz Turystycznego Funduszu Pomocowego:
Wniosek podróżnego będzie zawierał m.in.: wszystkie jego dane ewidencyjne, szczegółowe informacje o zawartej umowie i o odstąpieniu od umowy, wysokość wpłaconej zaliczki, numer rachunku bankowego, dane do kontaktu.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może przeprowadzić czynności sprawdzające w stosunku do organizatorów turystyki lub podróżnych, na rzecz których dokonana będzie wypłata. Zarówno podróżny, jak i organizator turystyki będzie składał oświadczenie: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”
Oczywiście cały proces weryfikacji składanych wniosków przez firmy turystyczne i podróżnych będzie dość długotrwały ze względu na wnikliwą analizę przedłożonych wniosków przez organizatora turystyki jak i podróżnego. Ma to na celu ograniczenie zjawisk nadużyć przy wypłatach środków.
Realizowane będą z niego (do wyczerpania zgromadzonych środków), wypłaty na rzecz podróżnych w trybie określonym w ustawie, gdy podróżny nie otrzymał lub nie wyraził zgody na przyjęcie vouchera.
Będzie to wyodrębniony rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie obsługiwał wypłaty na rzecz podróżnych, gdy podróżny nie otrzymał lub nie wyraził zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zawrzeć z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę określającą szczegółowe zasady współpracy w związku z dokonywaniem wypłat na rzecz podróżnych.
Spłata środków przekazanych podróżnym z Turystycznego Funduszu Zwrotów będzie następowała w 72 równych ratach miesięcznych płaconych przez organizatora turystyki począwszy od kwietnia 2021 r.
Będzie on stanowił wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Obsługę Funduszu Pomocowego ma zapewniać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Proponuje się, żeby składki organizatorów turystyki na Fundusz Pomocowy uiszczane były co miesiąc, w kwocie nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego.
Ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu Pomocowego będzie możliwa wypłata przez organizatorów turystyki zwrotów podróżnym wpłat należności za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu ogłoszenia albo wystąpienia na terytorium Polski lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności.
Ustawa “tarcza turystyczna” czeka na opublikowanie w dzienniku ustaw.
Stan prawny na dzień 23.09.2020
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!