|
|
2 minut czytania

Mała księgowość

Mała księgowość to idealne rozwiązanie dla małych firm! Na czym polega ksiegowość uproszczona i jak wyglądają rozliczenia? Sprawdź!

ifirma.pl - księgowość

Na czym polega księgowość uproszczona?

Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych.

Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, czyli tzw. małą księgowość, i rozliczać się z urzędem np. przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji ryczałtu.

Mała księgowość dla małej firmy

To takie proste!

Kto może prowadzić tzw. małą księgowość?

Rozwiązanie to sprawdzi się z pewnością w przypadku:

  • jednoosobowych działalności gospodarczych (również tych, które zatrudniają pracowników),
  • działalności prowadzonych w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich (których przychód nie przekroczył 2 000 000 euro w poprzednim roku podatkowym. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe)

Przedsiębiorcy prowadzący małą księgowość najczęściej rozliczają się z urzędami przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy z faktur) i koszty (firmowe wydatki). Po odjęciu kwoty kosztów od kwoty przychodów wyliczany jest dochód, a na jego podstawie określana jest wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych (17% lub 32%) lub liniowo (19% dochodu).

Prowadź małą księgowość w ifirma.pl

Wygodnie, oszczędnie i bezpiecznie

W jaki sposób można prowadzić małą księgowość?

Księgowość małej firmy może być prowadzona przez biuro rachunkowe, zatrudnioną w firmie księgową lub samodzielnie przez przedsiębiorcę – na przykład przy pomocy specjalnego programu księgowego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Programy do samodzielnego prowadzenia księgowości to dobry sposób na ograniczenie kosztów, z kolei biura rachunkowe pozwalają oszczędzić czas. Co więcej, firma nie musi wówczas zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy.

Wbrew pozorom obsługa programów do samodzielnego prowadzenia księgowości nie jest skomplikowana. Na przykład program do małej księgowości ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza zobowiązania podatkowe, eliminując możliwość popełnienia błędu. Co więcej, możesz reż skorzystać ze wsparcia naszego BOK – na czacie, telefonicznie lub mailowo.

Z kolei biuro rachunkowe to przede wszystkim większa wygoda. Księgowością firmy zajmuje się dedykowana księgowa. Bierze na siebie obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji. Ponieważ dokumenty mogą być przechowywane w siedzibie biura, ewentualne kontrole US odbywają się w biurze rachunkowym, a nie u przedsiębiorcy.

Ostatecznie to, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji przedsiębiorcy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie