|
|
3 minut czytania

Problemy z dokumentami potwierdzającymi prawo do stawki podatku 0%

Dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych? Sprawdź jakie dokumenty uprawniają Cię do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

dokumenty potwierdzające prawo do podatku 0%

Podatnicy VAT, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) mają przywilej skorzystania z 0% stawki podatku VAT z zachowaniem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z takimi transakcjami. Jednak tam, gdzie są przywileje są również obowiązki, które należy spełnić. Tak też jest w przypadku WDT. Aby móc skorzystać z 0% stawki VAT przedsiębiorca musi posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów do innego kraju Unii Europejskie. W tej publikacji odniesiemy się do problemów, jakie mogą powstawać z gromadzeniem wymaganych dokumentów.

Jakie dokumenty są wymagane przez ustawę o podatku VAT?

W ustawie o podatku VAT wymienione są dokumenty uprawniające do zastosowania 0% stawki podatku VAT (art. 42 ust. 3 i ust. 11):

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa członkowskiego,
  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, może być faktura,
  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
  • dokumenty dotyczące ubezpieczenia,
  • dowód potwierdzający zapłatę za towar,
  • dowody potwierdzające przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski.

Oczywiście przedsiębiorca nie musi wejść w posiadanie wszystkich wyżej wymienionych dokumentów. Ważne jest, żeby na podstawie zgromadzonych dokumentów można było jednoznacznie stwierdzić, że towary zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego kraju UE.

Wykaz dokumentów określonych w rozporządzeniu Rady UE 2018/1912

Zgodnie z informacjami do jakich można dotrzeć na rządowych stronach internetowych dedykowanych przedsiębiorcom przedsiębiorca może również wejść w posiadanie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu Rady UE (art. 45a) a należą do nich:

  • dwa dokumenty związane z transportem:
    • podpisany list przewozowy CMR,
    • konosament (morski list przewozowy),
    • fakturę za towarowy przewóz lotniczy lub fakturę od przewoźnika towarów,
  • lub jeden dokument związany z transportem i jeden dokument innego rodzaju:
    • polisa ubezpieczeniowa dotycząca transportu,
    • dokumenty urzędowe potwierdzające przybycie towarów do państwa przeznaczenia,
    • poświadczenie odbioru przez podmiot prowadzący magazyn, do którego towary trafiły.

Posiadanie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu, wydanych przez dwie różne i niezależne od siebie strony również będą właściwe do potwierdzenia wywozu towarów z Polski w ramach transakcji WDT.

Jakie problemy i wątpliwości mają przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy, aby nie zostali pozbawieni prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT zadają sobie często pytania typu:

  1. Czy dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji WDT muszą być zawsze w oryginale?

    Organy podatkowe stoją na stanowisku, że dowolna forma otrzymania dokumentu typu: skan, fax, ksero przesłane również w formie elektronicznej uprawniają przedsiębiorcę do zastosowania 0% stawki VAT. Z treści tych dokumentów w sposób jednoznaczny musi wynikać, że dostawa towarów została dokonana na terytorium kraju UE innym niż Polska.

  2. Jak powinno wyglądać oświadczenie o odbiorze towaru w innym kraju UE?

    Co prawda nie ma ustawowego wzoru takiego oświadczenia, ale ważne jest żeby z takiego dokumentu jednoznacznie wynikało, że towar został odebrany przez nabywcę lub upoważnioną przez niego osobę. Będą to dane typu: nazwa nabywcy, jego adres, numer VAT-UE, dane dotyczące zamówienia, faktury, data, pieczątka i podpis lub tylko podpis.

  3. Co w sytuacji, gdy posiadane dokumenty nie są kompletne?

    Może się tak zdarzyć, że otrzymane dokumenty nie będą posiadały podpisu, pieczątki czy też daty nie oznacza to, że automatycznie tracą moc dowodową. Jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał dodatkowe dokumenty czy to wymienione w ustawie o VAT czy też w rozporządzeniu UE, ale również w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 180) organ podatkowy powinien uznać takie dokumenty jeżeli będą potwierdzały wywiezienie towarów z Polski i dostarczenie na terytorium innego kraju UE.

Przedsiębiorca musi pamiętać, że niewywiązanie się z obowiązku zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji pozbawia go prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT. W takim przypadku transakcja musi zostać wykazana w JPK_V7 jak transakcja krajowa i opodatkowana stawką VAT stosowaną w kraju.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie