|
|
2 minut czytania

Faktury korygujące – zmiany w roku 2021

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, jakie zmiany dotyczące faktur korygujących obowiązują od 2021 roku.

faktury korygujące zmiany 2021

Korygowanie transakcji gospodarczych jest ich integralną częścią. Nigdy nie wiadomo, czy dana sprzedaż będzie skorygowana, czy też nie. Wystawienie faktury korygującej nie sprawia problemów, ale zaksięgowanie takiej faktury w ewidencjach podatkowych we właściwym okresie sprawozdawczym może już być problematyczne. Głośno było o wprowadzeniu pakietu SLIM VAT, w którym znalazły się zmiany dotyczące faktur korygujących. Właśnie na ten temat napiszemy w artykule.

Faktury korygujące in minus – zmiany w 2021 roku

Pod pojęciem faktur in minus należy rozumieć faktury, których podstawa opodatkowania w podatku VAT po korekcie będzie zmniejszona. Będzie to zarówno pomniejszenie podatku VAT należnego od sprzedaży, jak również podatku VAT naliczonego od zakupów.

Zmiana przepisów od 2021 roku pozwala przedsiębiorcy na odejście od potwierdzenia odbioru faktury korygującej na rzecz dokumentowania uzgodnień. 2021 rok traktowany jest jako okres przejściowy, w którym można rozliczać korekty na starych lub nowych zasadach pod pewnymi warunkami.

Forma dokumentowania uzgodnień nie została doprecyzowana w przepisach, ale pojawił się projekt objaśnień SLIM VAT, w którym znalazło się nieco więcej informacji. Jak rozliczyć faktury korygujące in minus w roku 2021 – można przeczytać w dedykowanej publikacji.

Faktury korygujące in plus – zmiany w 2021 roku

Pod korektą faktury in plus należy rozumieć sytuację, w której po korekcie podstawa opodatkowania ulega podwyższeniu. W tym zakresie wprowadzone zmiany mają charakter porządkujący, a mianowicie potwierdzona została dotychczas stosowana praktyka okresów ujmowania faktur korygujących in plus. Ogólnie można uznać, że:

  1. Jeżeli przyczyna korekty jest znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej – wówczas należy dokonać korekty wstecz, a więc w okresie wystawienia faktury pierwotnej.
  2. Jeżeli przyczyna korekta nie jest znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej – wówczas należy dokonać korekty należy dokonać na bieżąco, a więc w okresie wystawienia faktury korygującej.

Jak rozliczyć faktury korygujące in plus w roku 2021 – można przeczytać więcej w proponowanym artykule.

Pewne wątpliwości wzbudza sposób dokumentowania uzgodnień dla faktur korygujących na minus. Nie ma takiego obowiązku dla faktur korygujących na plus. Wyjaśnienia na przykładach pojawiły się w projekcie objaśnień MF. Obecnie trwają prace nad interpretacją wprowadzonych zmian w ramach SLIM VAT, w tym również faktur korygujących. W momencie pojawienia się ostatecznego kształtu przedmiotowego dokumentu, na pewno powrócimy do tematu z informacjami na temat najważniejszych ustaleń.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie