Zastanawiasz się, jak obciążyć kosztami kontrahenta z UE? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz odpowiedź.
Pojęcia refakturowania nie znajdziemy w przepisach podatkowych. Refaktura nie różni się niczym od faktury, zawiera wszystkie niezbędne elementy, takie, jakie są wymagane przy wystawianiu faktur. Refaktury wystawia się na okoliczność odsprzedaży, w naszym przypadku usług. Przedsiębiorca, który wystawia refakturę wchodzi w rolę pośrednika pomiędzy dostawcą a faktycznym odbiorcą usługi. W jaki sposób refakturować usługę dla kontrahenta z Unii Europejskiej odpowiemy w artykule.
Z założenia w przypadku odsprzedaży usług, podmiot jest traktowany w taki sam sposób jakby je wyświadczył. Świadczenie usług na rzecz kontrahenta w UE traktowane będzie jak wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.
Zgodnie z art. 28b ustawy o podatku VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W takim więc przypadku refakturowanie usług nabytych przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz kontrahenta z UE jest opodatkowane w kraju kontrahenta, gdzie znajduje się miejsce świadczenia usługi.
Polski przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za usługę, którą będzie refakturował, jeżeli nie spełnia przesłanek negatywnych. Refaktura będzie wystawiona na kwotę netto z adnotacją “nie podlega”/ “odwrotne obciążenie”. Informacja o refakturze znajdzie się zarówno w miesięcznej informacji podsumowującej VAT-UE w części E “Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług” i w poz. 11 i 12 deklaracji JPK_V7.
Przykład 1
Pani Ania jest czynnym podatnikiem VAT i VAT-UE. Nabyła usługę informatyczną od polskiego przedsiębiorcy, opodatkowaną stawką VAT 23%. Usługa dotyczy jednak bezpośrednio kontrahenta z Francji, z którym pani Ania współpracuje. W tej sytuacji należy wystawić refakturę na kwotę netto z faktury krajowej z adnotacją “odwrotne obciążenie” dla kontrahenta z Francji.
Przy refakturowaniu usług należy pamiętać o właściwym rozpoznaniu daty powstania obowiązku podatkowego w VAT, aby refaktura znalazła w odpowiednim okresie rozliczeniowym.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!