Dokonujesz refakturowania kosztów na firmę zagraniczną? Sprawdź, jakie obowiązują ogólne zasady.
Refaktura jest pojęciem, którego nie znajdziemy w przepisach. Musimy więc posiłkować się wypracowaną linią interpretacyjną i orzeczniczą w tym obszarze. Temat budzi emocje i pytania. Gospodarcza rzeczywistość potrafi nas zaskoczyć. Przedsiębiorcy dowolnie ustalają reguły współpracy z kontrahentami, a często ich owocem są transakcje, które powinny być prawidłowo ujęte w urządzeniach księgowych. Często też przy takiej okazji rodzi się pytanie, w jaki sposób należy to prawidłowo zaksięgować? Dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi, w jaki sposób dokonywać refakturowania kosztów dla zagranicznej firmy.
Refakturowanie jest to forma przenoszenia kosztów pomiędzy dostawcą a ostatecznym odbiorcą. Przedsiębiorca otrzymuje fakturę od sprzedawcy, ale z różnych przyczyn odsprzedaje usługę lub towar innemu przedsiębiorcy, najczęściej bez naliczania marży. Trochę pokrętne, ale tak się często dzieje przy okazji różnych transakcji. W praktyce najczęściej o refakturowaniu mówi się w odniesieniu do transakcji refakturowania mediów przy najmie. Jednak refaktura może dotyczyć dowolnej usługi czy towaru. Więcej na temat, czym jest refaktura można przeczytać w publikacji.
Refakturowanie jest swojego rodzaju fikcją prawną. Przedsiębiorca, który wystawia refakturę jest podmiotem pośredniczącym pomiędzy dostawcą a ostatecznym odbiorcą. Przy dokonywaniu refakturowania dla podmiotów zagranicznych bardzo ważną kwestią jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia usługi czy miejsca dostawy towarów, a więc określenie miejsca opodatkowania. Przepisy ustawy o podatku VAT wyróżniają wiele wyjątków w tym obszarze. Problem refakturowania powinien być każdorazowo odnoszony do konkretnej sytuacji, przypadku. Zawsze w takich sytuacjach, które nie są uregulowane w przepisach, tak jak to ma miejsce w tym przypadku, wskazane jest występowanie o wydanie interpretacji podatkowej.
W przypadkach typowych wystawione refaktury będą rozliczane następująco:
Przeczytaj więcej tutaj. |
Przeczytaj więcej tutaj. |
|
Przeczytaj więcej tutaj. |
Przeczytaj więcej tutaj. |
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!