Prowadzisz działalność handlową przez internet i rozliczasz transakcje zagraniczne? Sprawdź, jakie zmiany mają być wprowadzone od 1 lipca 2021 roku i na czym ma polegać nowy pakiet VAT e-commerce.
Handel elektroniczny ma się dobrze i chyba nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do handlu online. Pojawia się wiele nowych rozwiązań dedykowanych zarówno sprzedawcom, jak i kupującym. Sprzedaż przez Internet może odbywać się bez ograniczeń terytorialnych, nic też dziwnego, że powstają nowe przepisy ograniczające dotychczas obowiązujące zasady. Mówimy tutaj przede wszystkim o rozliczaniu podatku VAT od wielu transakcji handlowych, o tym będzie nasza dzisiejsza publikacja.
Polskę, jak wszystkie kraje unijne, obowiązują zasady, że zalecenia zawarte w Rozporządzeniach i Dyrektywach Unii Europejskiej muszą się znaleźć w przepisach krajowych w odpowiednich terminach.
Wprowadzane zmiany, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, dotyczą pakietu nowych przepisów w ustawie o podatku VAT i również wynikają z wytycznych organów UE.
Szczegóły omówimy poniżej.
W projekcie ustawy zmieniającej ustawę o VAT pojawiają się nowe pojęcia i definicje. Oto główne obszary zmian:
Rozszerzenie małego punktu obsługi kompleksowej (MOSS), która obecnie jest stosowana dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną. Po zmianie procedura MOSS ma obejmować również:
Po zmianie nie będzie to już MOSS (Mini One Stop Shop) tylko OSS (One Stop Shop).
Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali tego typu transakcji powinni przeczytać kolejne artykuły. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajduje się w dedykowanych publikacjach:
Wprowadzenie pakietu VAT e-commerce spowoduje objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych z krajów trzecich, bez względu na kwotę. Są to bardzo rewolucyjne zmiany, jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT importowego. Z tego też powodu będziemy na pewno powracać do opisywania tego tematu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!