Zastanawiasz się, jak rozliczyć korektę faktury w transakcjach handlowych? Przeczytaj artykuł dedykowany tej tematyce.
Prawidłowe rozliczanie faktur sprzedaży i zakupów pozwala nam uniknąć niepotrzebnych stresów, a czasami dodatkowych kosztów. Konstrukcja przepisów podatkowych, częste zmiany stanowiska na różne tematy, jest trudne do opanowania. Generalna zasada jest tak, że przedsiębiorca nie powinien za wcześnie odliczyć podatku VAT, a w drugą stronę za późno naliczyć podatku VAT od sprzedaży. W przypadku faktur nie zawsze jest to jednak takie oczywiste. Dzisiaj zajmiemy się korektami faktur in minus w transakcjach zagranicznych.
Przedmiotowa problematyka dotyczy transakcji zagranicznych takich jak:
Przyczyny dokonywania korekt deklaracji można podzielić na 2 kategorie:
Odnosząc się do takiej terminologii należy wskazać, że okoliczności określające przyczynę pierwotną co do zasady muszą być znane w momencie wystawiania faktury pierwotnej. Nie może dochodzić do sytuacji, w których celowo będzie zaniżana podstawa opodatkowania, aby przesuwać w czasie regulowanie zobowiązań podatkowych. Takie powszechne sytuacje, to pomyłka w cenie lub w ilości towaru.
Przyczyna wtórna będzie znana dopiero w momencie wystawiania faktury korygującej. Klasyczne przypadki to zwrot towaru, udzielenie rabatu posprzedażowego.
W przypadku wystawienia faktury korygującej in minus dla transakcji zagranicznej rozliczenia korekty dokonuje się w następujących okresach rozliczeniowych:
Przyczyna pierwotna, która była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej |
Korekta wstecz
W rozliczeniu za okres, w którym zaksięgowano fakturę pierwotną |
Przyczyna wtórna, która zaistniała po wystawieniu faktury pierwotnej | Korekta na bieżąco
W rozliczeniu za okres, w którym wystawiono fakturę korygującą |
Przy dokonywaniu przeliczenia wartości faktury korygującej na PLN powinno się zastosować kursy walut według następującej zasad:
Korekta wstecz | Kurs waluty taki sam, jak dla faktury pierwotnej |
Korekta na bieżąco | Kurs waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej |
Zasada korygowania faktur zarówno w odniesieniu do transakcji krajowych, jak i zagranicznych, jest bardzo zbliżona. Powstałe różnice mogą wynikać z momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Przy typowych sytuacjach, takich jak zwrot towaru, udzielenie obniżki, rabatu posprzedażowego, jest to korekta bieżąca. Natomiast jeżeli będzie to np. pomyłka w cenie towaru/usługi, błędne określenie ilości towaru, to wówczas mamy do czynienia z korektą wsteczną.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z jakich powodów dokonuje się korekty faktury eksportowej?
korekta faktury eksportowej in minus
Dzień dobry,
Co w przypadku gdy faktura dotyczy usług najmu? W październiku wystawiono fakturę za najem pomieszczeń (obowiązek podatkowy z daty wystawienia faktury czyli październik). W listopadzie zorientowano się że naliczono błędną cenę za najem, dlatego wystawiono korektę in minus – w jakiej dacie powinna ona być ujęta do JPK (na gruncie VAT)- w dacie jej wystawienia bo dotyczy mediów? czy powinno się cofnąć do daty faktury pierwotnej skoro błąd już był w momencie wystawiania faktury pierwotnej? Spółki mają porozumienie dot. rozliczania korekt na starych zasadach.