Zastanawiasz się, czy sfinansowany pracownikowi dojazd do pracy uwzględnić w przychodach? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Dojazdy pracowników do pracy, szczególnie w małych miejscowościach, mogą stanowić problem dla pracowników. Pracodawcy mogą mieć trudność z zatrudnieniem pracowników właśnie z takiego powodu. Z tych bądź innych przyczyn właściciele firm podejmują często decyzję o zorganizowaniu dojazdu pracowników do zakładu pracy lub pokrywają koszty takich przejazdów. W tym miejscu należy się zastanowić, czy taka forma finansowania dojazdów do pracy będzie stanowiła dla pracownika przychód podatkowy. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się zwrotem kosztów przejazdów z/do pracy w kontekście podatku dochodowego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia w art. 12 ust. 1 przychody ze stosunku pracy. Są to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, jak również wartość nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych. Przychodem będzie więc wszystko, co stanowi po stronie pracownika korzyść majątkową.
Często pracodawcy decydują się na udostępnianie samochodów służbowych w celach prywatnych, ale są również sytuacje odwrotne. Pierwsza kwestia jest uregulowana wprost w ustawie o podatku PIT, wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca, chce wypłacać ryczałt pracownikowi, w związku z używaniem przez niego samochodu prywatnego na dojazdy do i z pracy nie jest to zapisane wprost w ustawie. Dlatego w takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak wniosek o interpretację podatkową.
Z zapytaniem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zwróciła się spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w małej wsi, o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 700 osób. W swojej firmie spółka zatrudnia pracowników z miejscowości położonych od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów drogi od siedziby firmy. Spółka zdecydowała się na podpisanie umów z pracownikami o używanie osobowego samochodu do celów służbowych na dojazdy do i z pracy. W ocenie spółki wypłacone ekwiwalenty nie będą stanowiły dla pracowników przychodów ze stosunku pracy, który należy opodatkować.
Niestety organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Sprawa trafiła w konsekwencji do WSA w Gdańsku, który w wyroku sygn. akt I SA/Gd 540/20 z dnia 03.11.2020 r. uznał, że spółka ma rację. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w tym przypadku finansowanie pracownikom kosztów dojazdu do/z pracy leży w interesie pracodawcy, a zatem wypłaty, które z tego powodu otrzymują pracownicy, nie powinny stanowić ich przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sąd podkreślił również, że co do zasady pracownik musi dojechać na własny koszt do i z miejsca wykonywania pracy, dlatego organy podatkowe mają prawo uznawać, że pracownik uzyskał korzyść majątkową, która powinna być opodatkowana. W ocenie sądu istnieją jednak odstępstwa od tej zasady, gdzie finansowanie kosztów dojazdu pracownikom będzie uzasadnione interesem pracodawcy. I takim wyjątkiem jest sprawa, która była rozpatrywana.
Podsumowując należy zauważyć, że generalnie finansowanie dojazdów do pracy przez pracodawcę będzie przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu, z wyjątkiem świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem, które jest zwolnione przedmiotowo z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT). Jednak jeżeli zostanie udowodniony interes pracodawcy, a nie pracownika, to wówczas należałoby uznać, że takie przychody nie będą w podstawie przychodów pracownika.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!